Suunto Run vs Suunto Race. Który wybrać?

Kolekcja zegarków sportowych Suunto rośnie ostatnimi czasy w siłę. To zatem najwyższa pora, aby poczynić porównanie dwóch modeli smartwatchy marki: Suunto Race vs Suunto Run. Jako przedstawiciele jednej, technologicznej rodziny wykazują wiele podobieństw. Wyróżniające je parametry potrafią zrobić jednak wielką różnicę, która znajduje też odzwierciedlenie w cenie. Warto być ich świadomym przed podjęciem swojej decyzji zakupowej. Tym bardziej polecamy lekturę poniższego poradnika, w którym podpowiadamy, który zegarek wybrać.
- Specyfikacja
- Wygląd i rozmiary
- Wyświetlacz
- Bateria
- Funkcje sportowe
- Funkcje smartwatchowe
- Dodatkowe funkcje
- Cena
- Suunto Race vs Run – który model wybrać?
Suunto Race vs Suunto Run – specyfikacja
Suunto Run to nowy smartwatch sportowy, zaprojektowany z myślą o biegaczach, który stanowi konkurencję dla Suunto Race – innego modelu spod szyldu tej samej marki, przez producenta określanego jako akcesorium do treningów i na zawody.
Oba modele to multifunkcyjne rozwiązania, skierowane do amatorów aktywności fizycznej. Znajdziecie w nich AMOLED-owe wyświetlacze, ramki ze stali nierdzewnej oraz kopertę wykonaną z poliamidu, wzmocnionego włóknem szklanym.
Porównując Suunto Race vs Suunto Run, różnicę zauważyć można w odniesieniu do materiału, z jakiego wykonane jest szkiełko każdego z modeli. W przypadku Sunto Race mowa o szkle szafirowym, zapewniającym najwyższy poziom ochrony przed zarysowaniami. Suunto Run to już Gorilla Glass, charakteryzujące się dużą odpornością na uderzenia oraz wysokim poziomem widoczności w jasnym świetle.
Suunto Race vs Run – wygląd i rozmiary
Spoglądając na specyfikację obydwu zegarków, różnice dostrzeżecie na poziomie wymiarów (49 × 49 × 13,3 mm; 1,43” Sunto Race lub 46 × 46 × 11,5 mm; 1,32″ Suunto Run) oraz wagi (83 g Suunto Race lub 36 g Suunto Run).
Nowy model fińskiego producenta jest wyraźnie mniejszy oraz lżejszy od swojego starszego odpowiednika, co ma niebagatelne znaczenie podczas treningów biegowych. Te same cechy czynią z niego rozwiązanie skrojone do potrzeb osób o mniejszych nadgarstkach lub preferujących subtelniejszy design. Jeśli cenicie zaś duży ekran i nie przeszkadza Wam masywniejsza konstrukcja, Suunto Race może być właśnie dla Was.
Suunto Race wyposażono w łatwy w czyszczeniu i odporny na wilgoć silikonowy pasek. W Suunto Run zastosowano zaś przewiewny, szybko schnący pasek nylonowy.
Starszy model przemówi do amatorów stonowanej kolorystyki. Jeśli lubicie zaś zaszaleć z kolorami, starcie Suunto Race vs Run wypada z korzyścią dla tego drugiego, który dostępny jest m.in. w wariantach limonkowym oraz koralowym.
Który smartwatch ma lepszy wyświetlacz? Suunto Race vs Suunto Run
Zestawiając wyświetlacze Suunto Race i Suunto Run trudno o dostrzeżenie większych różnic. Te sprowadzić można głównie do rozmiarów samych ekranów, które znacząco od siebie odbiegają. Na pokładzie Suunto Race znajdziecie duży, 1,43-calowy wyświetlacz, podczas gdy Suunto Run korzysta z nieco mniejszego, 1,32-calowego.
Każdy z modeli dysponuje okrągłym, kolorowym, dotykowym wyświetlaczem o rozdzielczości 466 x 466 pikseli, gwarantującej wysoką ostrość obrazu oraz wysoki poziom czytelności tekstu. Na komfort korzystania z urządzeń wpływa również zastosowana w nich energooszczędna technologia podświetlenia AMOLED, automatycznie dostosowująca jasność, dzięki której możecie cieszyć się głębokimi, żywymi kolorami, nawet w niekorzystnym oświetleniu.
Porównanie baterii i czasu pracy Suunto Race vs Run
Porównanie możliwości baterii litowo-jonowej, zainstalowanej w obydwu modelach smartwatchy, prezentuje się następująco:
Suunto Race | Suunto Run | |
Inteligentne przypomnienia o ładowaniu | Tak | Tak |
Codzienne użytkowanie: tryb smartwatch | do 16 dni | do 12 dni |
Codzienne użytkowanie: tryb czuwania | do 26 dni | do 20 dni |
Trening: tryb GNSS wszystkich systemów + Multi-Band | do 50 godz. | do 20 godz. |
Trening: tryb GNSS wszystkich systemów + Single-Band | do 65 godz. | do 30 godz. |
Trening: we wszystkich trybach | 50 godz. / 65 godz. / 90 godz. / 200 godz. | 20 godz. / 30 godz. / 40 godz. |
Trening: tryby oszczędzania energii GNSS | do 200 godz. | do 40 godz. |
Jak mogliście zauważyć, niezależnie od wybranego trybu pracy powyższe zestawienie wypada z korzyścią dla modelu Suunto Race, który zdecydowanie polecamy długodystansowcom. Warto przy tym zaznaczyć, że limity czasu pracy przewidziane dla Suunto Run wciąż zapewniają sporą elastyczność po stronie użytkownika.
Dostępne w każdym z modeli, inteligentne przypomnienia o ładowaniu sprawia, że możecie z nich śmiało korzystać bez wymuszonych przerw.
Porównanie funkcji sportowych Suunto Race vs Suunto Run
Porównanie Suunto Race vs Suunto Run w kontekście funkcji sportowych obydwu zegarków wypada na korzyść tego pierwszego. Model obsługuje przeszło 95 trybów sportowych, co czyni z niego rozwiązanie bardziej uniwersalne i kompleksowe.
Z drugiej strony, ocena ta pozostaje w ścisłym związku z preferencjami użytkownika, który może zaspokoić pełnię swoich potrzeb już w ramach 34 trybów sportowych, oferowanych przez Suunto Run. Mowa w szczególności o biegaczach, do których model jest skierowany.
W odniesieniu do funkcji sportowych smartwatchy dużą różnicę robi również deklarowany poziom wodoszczelności, wynoszący odpowiednio 100 metrów dla Suunto Race oraz 50 metrów dla Suunto Run.
Każde z urządzeń posiada nadto możliwość personalizacji trybów sportowych i ekranów, obsługuje funkcję wyświetlania graficznego w trybach sportowych, umożliwia zmianę trybu sportowego podczas treningu, udostępnia analizę treningu multisportowego według dyscypliny oraz dostarcza podsumowań treningów multisportowych. Wspiera też użytkownika w procesie regeneracji.
Gdzie lepsze funkcje smartwatchowe? Suunto Race vs Run
Suunto Race vs Run – Który z modeli może pochwalić się lepszymi funkcjami smartwatchowymi? Odpowiedź brzmi: Żaden. Oba utrzymują bowiem w tym zakresie porównywalny poziom, obsługując powiadomienia z telefonu oraz sterowanie muzyką i multimediami, umożliwiając konfigurację tarcz oraz łączność Bluetooth i GPS.
Znajdziecie w nich również opcję zawsze włączonego ekranu oraz jego blokady, przy czym ta ostatnia w modelu Suunto Run dostępna jest wyłącznie podczas treningu. Zegarki współpracują z aplikacją Suunto oraz z aplikacjami partnerskimi.
Dodatkowe funkcje
Każde z porównywanych urządzeń wyposażono w system monitoringu snu. Znajdziecie w nich również cyfrowy kompas, wysokościomierz, budzik, minutnik, stoper oraz informacje pogodowe.
Oba modele posiadają przycisk koronki, umieszczony z prawego boku zegarka i podnoszący łatwość nawigacji po menu.
Suunto Race vs Suunto Run – cena
Ceny Suunto Race vs Suunto Run przemawiają na korzyść tego drugiego. Nowy model w ofercie producenta kosztuje 1 049 zł, podczas gdy zakup Suunto Race wiąże się z wydatkiem od 1 499 zł wzwyż.
Suunto Race vs Run – który model wybrać?
Stając przed wyborem, który model smartwatcha wybrać, pochylcie się nad jego docelowym przeznaczeniem. Suunto Race to kompleksowy zegarek sportowy, przy którego wsparciu poczynicie przygotowania do treningu i zawodów w różnych obszarach aktywności. Suunto Run z kolei powstał jako zegarek dla biegaczy – zarówno tych, którzy preferują jogging, jak i tych startujących w wyścigach czy maratonach – z czym wiąże się też mniejsza liczba jego funkcji sportowych.
Jeśli zależy Wam na tym, by zegarek nie był zanadto odczuwalny na nadgarstku, postawcie na niewielki, lekki Suunto Run. Jeśli zaś priorytetem jest duży wyświetlacz, odpowiedni kierunek wskazuje Suunto Race. Ten ostatni może pochwalić się także znacznie dłuższym czasem pracy na jednym ładowaniu. Jeśli jednak 12 dni pracy przy codziennym użytkowaniu zaspokaja Wasze potrzeby, Suunto Run będzie tu w pełni wystarczający.
Źródło: Suunto
Może Cię zainteresować:
