Revolut – co to jest? Wszystko, co musisz wiedzieć
Aplikacja Revolut to symbol zmian zachodzących w świecie finansów. Ten brytyjski fintech wyprzedza oferty banków, proponując nowoczesne i praktyczne rozwiązania. Darmowe przelewy, szybkie płatności, wymiana walut, zarządzanie codziennymi wydatkami, inwestycje, kryptowaluty, cashbacki i wiele więcej. A wszystko w jednym miejscu.
Jednak czy warto przechowywać tam wszystkie swoje pieniądze? Podpowiadamy jak działa Revolut i dlaczego tak wielu użytkowników na całym świecie decyduje się go wybrać.
Spis treści:
- Co to jest i jak działa Revolut?
- Czy Revolut jest bankiem?
- Czy Revolut jest bezpieczny?
- Rejestracja w Revolut
- Jak korzystać z Revoluta
- Fizyczna karta Revolut
- Wirtualna karta Revolut
- Ile kosztuje korzystanie z Revoluta?
- Czy można kupować kryptowaluty w Revolucie?
- Dodatkowe funkcje Revolut, które warto znać
- Wady Revoluta, o których trzeba pamiętać
- Revolut opinie – czy warto korzystać?
- FAQ
Co to jest i jak działa Revolut?
Revolut to brytyjski startup, który rozpoczął działalność w 2015 roku. Zaoferował opłacalne i innowacyjne rozwiązania w kwestii zarządzania pieniędzmi. Szybko zdobył dużą popularność i uznanie użytkowników.
Revolut to usługa funkcjonująca jak bank, w pełni zarządzana przez aplikację mobilną.
Jak powstała aplikacja Revolut?
Wszystko zaczęło się od wakacji jednego z założycieli, który w czasie wizyty w Las Vegas płacił brytyjską kartą oraz sporadycznie wypłacał trochę gotówki z bankomatu. Po powrocie podliczył wszystko i zauważył, że dodatkowe opłaty związane z przewalutowaniem podniosły koszty jego wycieczki o niemal 20%.
Wtedy narodził się pomysł na założenie Revoluta, który miał oferować korzystniejsze rozwiązania. Celem twórców było przede wszystkim obniżenie kosztów przy płatnościach międzynarodowych, a także uproszczenie zasad.
Obecnie aplikacja Revolut umożliwia:
- Założenie konta z wirtualną kartą wielowalutową,
- Wymianę walut bez naliczania dodatkowych prowizji,
- Oszczędzanie,
- Łatwe dzielenie konta
- A nawet inwestowanie w kryptowaluty.
Dołączyć można bezpłatnie, nie trzeba płacić za posiadanie konta.
Czy Revolut jest bankiem?
Revolut nie powstał jako bank. Początkowo funkcjonował jako usługa płatności cyfrowych, która z prawnego punktu widzenia jest instytucją pieniądza elektronicznego.
Sytuacja zmieniła się w 2018 roku, kiedy startup otrzymał licencję bankową na Litwie. Od tego czasu może prowadzić działalność na terenie Unii Europejskiej i rywalizować z tradycyjnymi bankami. W 2020 roku Revolut zachęcał swoich klientów do przenoszenia środków na konta w Revolut Bank, gdzie zostały objęte systemem gwarantowania depozytów.
Czy Revolut jest bezpieczny?
Revolut oferuje szereg funkcji zapewniających bezpieczeństwo konta i podczas transakcji. Pozwalają nie tylko na zminimalizowanie ryzyka utraty pieniędzy, ale są też istotne w przypadku ochrony danych.
- Revolut gwarantuje bezpieczeństwo i poufność danych, w tym niepublicznych danych osobowych. Przechowywane i przetwarzane są na odpowiednio zabezpieczonych serwerach i szyfrowane
- Jednorazowe wirtualne karty do płatności w Internecie zapewniają większe bezpieczeństwo transakcji.
- Łatwa blokada karty po jej utracie możliwa jest z poziomu aplikacji.
- Geolokalizacja zapewnia automatyczną blokadę karty, jeżeli będzie używana w innym miejscu niż jest jej właściciel.
Polecane telefony
Rejestracja w Revolut
Konto w Revolut – jak założyć? Dosłownie w kilka minut bezpośrednio ze smartfona. Nie trzeba mierzyć się ze stosem formularzy ani czekać na kuriera.
Chcąc dokonać rejestracji:
- Wchodzimy na stronę revolut.com i wpisujemy swój numer telefonu.
- Po chwili otrzymujemy SMSa z linkiem do aplikacji, którą należy pobrać i zainstalować.
- Następnie trzeba ją uruchomić i uzupełnić wymagane dane, a także potwierdzić swoją tożsamość.
Jak wygląda potwierdzenie tożsamości w Revolucie?
W celu weryfikacji trzeba będzie zrobić zdjęcie swojego dowodu osobistego lub paszportu oraz własnej twarzy.
To może być najsłabszy punkt w tej procedurze, bo jak wiemy przesyłanie skanu swojego dowodu osobistego nie jest zalecane przez speców od bezpieczeństwa.
A po zatwierdzeniu tożsamości…
Po zatwierdzeniu tożsamości przez Revolut można:
- od razu zasilić konto,
- robić przelewy,
- korzystać z karty wirtualnej lub ewentualnie zamówić jej fizyczny odpowiednik.
Jak korzystać z Revoluta?
Korzystanie z Revoluta przy pomocy aplikacji jest proste. Jedną z jej zalet jest ułatwienie użytkownikowi zarządzania finansami. Mamy dostęp do statystyk i możemy ustawić limity, które pomogą ograniczyć nasze wydatki.
Jednak na początek sprawdźmy, jakie są dostępne metody doładowania konta, co oferują karty wirtualne i fizyczne, jak wygląda wymiana walut oraz płacenie za granicą.
Jak doładować konto Revolut?
Tradycyjny przelew bankowy na konto Revolt
Najbardziej znana metoda, gdzie wystarczy zrobić zwykły przelew na numer konta w Revolut. Zazwyczaj na pieniądze trzeba poczekać od kilku sekund do nawet dwóch dni roboczych.
Zasilenie konta przy użyciu przelewu bankowego jest bezpłatne, jednak mogą zostać naliczone opłaty przez banki realizujące przelew.
W przypadku lokalnych kont zasilanych polskim złotym niestety opłaty przez banki realizujące przelew będą naliczane.
Chcąc doładować konto przelewem (lub otrzymując wypłatę od pracodawcy w Polsce) trzeba posługiwać się litewskim formatem IBAN zaczynającym się od „LT”. Taki przelew nie będzie traktowany jako krajowy tylko zagraniczny, a to wiąże się ze sporą prowizją. Chcąc uniknąć pułapki w formie dodatkowej opłaty trzeba wykonać przelew transgraniczny w euro.
Karta płatnicza lub kredytowa a zasilanie konta Revolut
Chcąc zasilić konto przy pomocy karty, należy najpierw dodać ją do aplikacji i dopiero wtedy można przesłać pieniądze. W niektórych przypadkach Revolut może naliczać niewielką prowizję, jednak zawsze poinformuje o jej wysokości przed zatwierdzeniem transakcji.
Decydując się na regularne zasilanie konta przy użyciu karty, można włączyć funkcję automatycznych wpłat. Kiedy saldo spadnie poniżej wyznaczonego poziomu, konto zostanie zasilone automatycznie.
Trzeba pamiętać, że dla każdej waluty obowiązuje dzienny limit automatycznego zasilenia, jednak w razie potrzeby można dodać więcej środków ręcznie. Niestety nowi użytkownicy nie będą mogli od razu skorzystać z tej usługi.
Apple Pay i Google Pay
Wystarczy wybrać tę metodę doładowania i możemy wpłacić pieniądze przy pomocy karty podpiętej do Google Pay lub Apple Pay. W ten sposób zasilimy konto Revolut bez dodawania karty do aplikacji.
Wpłata gotówkowa
Chcąc zasilić Revolut konto gotówką, wystarczy na ekranie głównym wybrać opcję dodawania środków, walutę, a następnie znaleźć opcję wpłacenia gotówki. Następnie wybrać miejsce, w którym wpłacisz pieniądze, np. sklep. Wprowadź kwotę i wygeneruj kod kreskowy, który pokażesz kasjerowi. Po wpłaceniu pieniędzy dostaniesz pokwitowanie.
Ta funkcja jest obecnie wdrażana, więc nie wszyscy będą ją mieć. Warto co jakiś czas sprawdzać aplikację po kolejnych aktualizacjach.
Środki z kont innych użytkowników
Prośbę o pieniądze można skierować do dowolnego użytkownika Revolut. System automatycznie wyśle powiadomienie wybranej osobie. Wystarczy w sekcji Płatności wybrać kontakt z literą R obok nazwy. Dla osób, które nie mają aplikacji Revolut zostanie wygenerowany unikalny link do dokonania płatności.
W tym przypadku, podobnie jak w zasilaniu konta kartą, Revolut również może pobrać niewielką opłatę, o której poinformuje przed dokonaniem transakcji.
Wymiana walut
Revolut zawsze udostępnia rzeczywisty kurs wymiany walut, jednak obowiązują limity. Za wymianę walut Revolut nalicza 0,5% prowizję od nadwyżki po przekroczeniu 5000 złotych.
W dni powszednie transakcje wymiany walut w Revolucie są bezpłatne. Natomiast w weekendy transakcje wymiany walut obarczone są opłatą wynoszącą 1%.
Chcąc korzystać z bezpłatnych transakcji wymiany walut bez limitu trzeba przejść na plan Revolut Premium, Metal lub Ultra.
Płacenie za granicą
Revolut umożliwia dokonywanie płatności za granicą na korzystniejszych warunkach niż banki. Najłatwiej płacić w walucie lokalnej, dlatego warto mieć pod ręką korzystny kurs wymiany.
Gotówkę można wypłacać bez dodatkowych obciążeń. A zdecydowanie opłaca się mieć gotówkę przy sobie podczas pobytów zagranicznych, kiedy przykładowo karta płatnicza ulegnie uszkodzeniu
Każdy może za darmo podjąć 800 złotych miesięcznie z zagranicznych bankomatów.
Po przekroczeniu tej kwoty Revolut nalicza prowizję w wysokości 2% od każdej wypłaty.
Fizyczna karta Revolut
Do wyboru mamy wirtualne oraz karty fizyczne. Chcąc zamówić kartę fizyczną trzeba:
- Przejść w aplikacji do zakładki Karty i wybrać Dodaj kartę.
- Potem wystarczy ustawić kod PIN i wybrać metodę dostawy, za którą już trzeba zapłacić.
- Karta powinna zostać wysłana już w następnym dniu roboczym.
Wirtualna karta Revolut
Jeżeli nie chcesz czekać na kartę fizyczną, możesz skorzystać z karty wirtualnej. Jest gotowa do użycia natychmiast po jej wygenerowaniu i działa podobnie do tradycyjnej karty.
Dostęp do wirtualnej karty Revolut jest możliwy wyłącznie za pośrednictwem aplikacji Revolut.
Płatności online nie będą problemem, a w sklepie można płacić zbliżeniowo za pomocą telefonu.
Jednorazowa karta wirtualna do płatności w Internecie
Revolut umożliwia również wygenerowanie jednorazowej karty wirtualnej, która przydaje się w przypadku jednorazowej płatności w Internecie. Czym różni się od zwykłej karty wirtualnej?
Po dokonaniu transakcji dane karty jednorazowej zostają automatycznie zmienione, co chroni nas przed wykorzystaniem karty przez oszustów w przypadku ewentualnego wycieku danych.
Ile kosztuje korzystanie z Revoluta?
Revolut oferuje klientom kilka planów do wyboru. Przyjrzyjmy się czym się charakteryzują i który z nich warto wybrać.
Revolut Standard
To darmowy plan, w którym znajdzie się kilka dodatkowych funkcji płatnych. Jeżeli nie chcesz ponosić nadprogramowych kosztów to spotkasz się z kilkoma ograniczeniami.
Co mamy za darmo w Revolut Standard?
- bezpłatne konto europejskie
- pierwsza karta
- karta wirtualna
- bezpłatne przelewy krajowe
- płatności SEPA
- natychmiastowe przelewy do innych użytkowników Revolut z całego świata
- wypłaty z bankomatów: do pięciu wypłat lub do 800 złotych na miesiąc
- bezpłatna wymiana walut do 1000 euro w dni powszednie (po przekroczeniu naliczana jest opłata w wysokości 1%)
- odsetki w usłudze Oszczędności, cashback za noclegi – do 3%
Za co musimy zapłacić w Revolut Standard?
- zasilenie gotówką z Paysafe – 2,5% za transakcję
- po przekroczeniu darmowej ilości wypłat w danym miesiącu, naliczana jest opłata – 2% wypłacanej kwoty, minimum 5 zł za każdą wypłatę.
- za przelewy na kartę jest pobierana opłata obliczana w czasie rzeczywistym. Zobaczysz ją w aplikacji, zanim potwierdzisz płatność. Wysokość opłaty zależy od tego, jaką kwotę wysyłasz i dokąd
- wymiana karty – 25zł + koszt dostawy
- dostawa karty – wysokość opłat różni się w zależności od tego, gdzie Revolut wysyła kartę
- płatności lokalne z konta Karty Kredytowej – opłata w wysokości 5,99% wartości
- natychmiastowe przelewy do innych użytkowników Revolut z konta Karty Kredytowej – opłata w wysokości 5,99% wartości przelewu
- płatności w ramach Jednolitego Europejskiego Obszaru Płatniczego z konta Karty Kredytowej – opłata w wysokości 5,99% wartości
- wszystkie inne płatności międzynarodowe z konta Karty Kredytowej – opłata w wysokości 5,99% wartości
- opłata za obrót towarami – 1,99% (minimum 6 zł)
- 1 transakcja giełdowa bez prowizji miesięcznie (akcje i fundusze ETF)
Revolut Plus
Oferuje więcej niż wersja Standard. Miesięczny koszt to 19,99 zł, ale można zapłacić jednorazowo 200 zł za cały rok.
- wypłaty z bankomatów do 800 złotych na miesiąc
- bezpłatna wymiana walut do 3 000 euro w dni powszednie (po przekroczeniu naliczana jest opłata w wysokości 0,5%)
- karta z możliwością personalizacji
- priorytetowa obsługa klienta przez całą dobę
- ubezpieczenie produktów kupionych za pośrednictwem konta Revolut (do 1000 euro)
- ochrona zwrotów za zakupy i bilety (do 1000 funtów na rok)
- odsetki w usłudze Oszczędności – do 3,25%
- opłata za obrót towarami – 1,99% (minimum 6 zł)
- 3 transakcje giełdowe bez prowizji miesięcznie (akcje i fundusze ETF)
Revolut Premium
Zapłacimy za niego już 33,99 zł miesięcznie lub 340 zł za rok. Co otrzymamy dodatkowo?
- wypłaty z bankomatów do 1600 złotych na miesiąc
- bezpłatna wymiana walut bez limitu w dni powszednie
- 1% opłaty za wszystkie wymiany dokonane w weekend pomiędzy godziną 17:00 w piątek a godziną 18:00 w niedzielę
- międzynarodowe ubezpieczenie medyczne, ubezpieczenie sportów zimowych oraz od opóźnionego lotu i uszkodzenia lub utraty bagażu
- 20% rabatu za przelewy międzynarodowe
- opłata za obrót towarami – 1,49% (minimum 6 zł)
- 5 transakcji giełdowych bez prowizji miesięcznie (akcje i fundusze ETF)
- odsetki w usłudze Oszczędności – do 4%
Revolut Metal
Jest droższym wyborem i kosztuje 55,99 zł miesięcznie lub 560 zł rocznie. Oferuje znacznie więcej niż poprzednie plany, jednak z pewnością nie wszystkim potrzeba aż tylu dodatkowych usług.
- wypłaty z bankomatów do 3000 złotych na miesiąc
- 40% rabatu za przelewy międzynarodowe
- ekskluzywna karta Revolut Metal
- bezpłatna wymiana walut bez limitu
- międzynarodowe ubezpieczenie medyczne, ubezpieczenie udziału własnego przy wynajmie samochodu, ubezpieczenie OC do 1 mln zł na rok, ubezpieczenie sportów zimowych oraz od opóźnionego lotu i uszkodzenia lub utraty bagażu
- opłata za obrót towarami – 1,49% (minimum 6 zł)
- 10 transakcji giełdowych bez prowizji miesięcznie (akcje i fundusze ETF)
- odsetki w usłudze Oszczędności – do 4,5%
Revolut Ultra
Najbardziej ekskluzywny plan. Revolut Ultra kosztuje 210 zł miesięcznie lub 2520 zł rocznie i oferuje najwyższe limity i najniższe opłaty.
- platynowa karta
- wypłaty do 7500 zł miesięcznie z bankomatów na całym świecie
- przelewy do ponad 150 krajów bez opłat
- bezpłatna wymiana walut bez limitu
- priorytetowa obsługa klienta przez całą dobę
- cashback za płatności kartą – do 0,1% cashbacku za transakcje na terenie Europy i Wielkiej Brytanii oraz do 1% w pozostałych krajach
- darmowy wstęp do saloników lotniskowych na całym świecie (bezpłatne posiłki i napoje)
- w przypadku rezygnacji z lotu, noclegu czy wydarzenia zwrot do 5000 EUR
- międzynarodowe ubezpieczenie medyczne, ubezpieczenie udziału własnego przy wynajmie samochodu, ubezpieczenie OC do 1 mln zł na rok, ubezpieczenie sportów zimowych oraz od opóźnionego lotu i uszkodzenia lub utraty bagażu
- opłata za obrót towarami – 1,49% (minimum 6 zł)
- 10 transakcji giełdowych bez prowizji miesięcznie (akcje i fundusze ETF)
- odsetki w usłudze Oszczędności – do 5%
Revolut Pro
Revolut Pro to uproszczone konto firmowe, które oferuje rozwiązania dla freelancerów i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Prowadzenie konta jest darmowe, jednak przyjmowanie płatności podlega opłatom. Można szybko wystawiać faktury, a także wysyłać klientom linki do płatności.
Można również otrzymać cashback, który jest przekazywany co miesiąc. Procent cashbacku zależy od wykupionego planu:
- Standard i Plus — 0,4%
- Premium — 0,6%
- Metal — 0,8%
- Ultra — 1,2%
Czy można kupować kryptowaluty w Revolucie?
Revolut umożliwia zakup, sprzedaż i wymianę kryptowalut z poziomu aplikacji.
Wszystko jest naprawdę bardzo proste. Do otwarcia rachunku wystarczy dosłownie kilka kliknięć. Otrzymujemy też dostęp do licznych narzędzi analitycznych, takich jak wyświetlanie kursów w czasie rzeczywistym i możliwość ustawienia alertów cenowych.
Warto zwrócić uwagę na ograniczenia: można wydać maksymalnie do 15.000 euro na jedną transakcję wymiany i zrealizować do 30 wymian dziennie.
Ta konkretna usługa nie podlega nadzorowi FCA (Financial Conduct Authority, czyli Urząd ds. Postępowania Finansowego). Trzeba też pamiętać, że inwestycja w kryptowaluty wiąże się z ryzykiem, a ich wartość może w każdej chwili ulec gwałtownej zmianie.
Ale kupowanie kryptowalut w Revolut nie jest idealne – przeczytasz o tym poniżej w akapicie „Wady Revoluta”.
Dodatkowe funkcje Revolut, które warto znać
Wśród dodatkowych funkcji Revoluta znajdziesz:
- Ubezpieczenie podróżne
- Ubezpieczenie Ochrona na co dzień
- Rachunki grupowe
- Pockets
- Sejfy na oszczędności
- Revolut <18 (konto dla dzieci i młodzieży)
- Revolut Shopper (wyszukiwanie zniżek online)
- Kredyty gotówkowe
- Noclegi
- Atrakcje
- Saloniki lotniskowe
- Inwestycje
- Revolut Ramp (kupowanie kryptowalut)
- Staking (pasywne zarabianie na kryptowalutach)
- Revolut Shops (cashback)
- Revolut Rewards (zniżki na zakupy)
- Revolut eSIM
- Darowizny
Ubezpieczenie podróżne
Ubezpieczenie podróżne dostępne jest w ramach planów Premium, Metal i Ultra. Zostaje aktywowane automatycznie w momencie zapisania się do planu. Nie jest wymagana osobna aktywacja. Plan Ultra zawiera również ochronę na wypadek rezygnacji z wyjazdu.
Znajdziemy też wiele opcji dostosowania ubezpieczenia do potrzeb, jak dodawanie towarzyszy podróży czy ubezpieczenie sportów zimowych.
Ubezpieczenie Ochrona na co dzień
Dotyczy osób korzystających z planów Plus, Premium. Należy dokonać płatności przy użyciu konta Revolut. Obejmuje ochronę zakupów za minimum 50 euro, ochronę zwrotów nowych przedmiotów zakupionych w ciągu ostatnich 90 dni, a także ochronę anulowania biletu na wydarzenia w kraju lub na terenie Europy (zwrot do kwoty 1000 euro rocznie).
Warto zapoznać się z sytuacjami, kiedy ubezpieczenie nie obowiązuje. Pełna lista znajduje się na stronie Revolut.
Rachunki grupowe
Przydadzą się podczas dzielenia wydatków i regulowania ich wspólnie z innymi użytkownikami Revoluta. W jednym miejscu można łatwo kontrolować dodawanie, dzielenie i rozliczanie wydatków przez każdego z członków grupy. Rachunki grupowe przydadzą się podczas urlopu z przyjaciółmi, a powiadomienia o konieczności zapłaty ułatwią życie współlokatorom.
Pockets
Funkcja Pockets dawniej funkcjonowała jako Sejfy. To narzędzia do krótkoterminowego zarządzania bieżącymi wydatkami. Można ustalić cele finansowe i terminy ich osiągnięcia. Śledzenie postępów w oszczędzaniu ułatwia zachowanie kontroli nad pieniędzmi. Regular Pockets umożliwia oszczędzanie na osobisty cel. Natomiast Group Pockets pomaga oszczędzać wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. Dzięki temu znacznie szybciej uskładamy na konkretny cel.
Sejfy na oszczędności
Sejf to oprocentowane konto oszczędnościowe, pozwalające zarabiać na odsetkach. Kiedy wpłacasz pieniądze do Sejfu, są przesyłane z konta Revolut do wybranego banku, który będzie je przechowywać jako lokatę. W aplikacji wyświetli się bank, w którym będziesz dokonywać wpłat oraz oprocentowanie, które otrzymasz. Możesz wpłacać i wypłacać środki w każdej chwili.
Dzięki funkcji zaokrąglania końcówek płatności, oszczędności będą rosły wraz z wydawaniem pieniędzy. Środki są chronione w ramach systemu gwarancji depozytów.
Revolut <18
Konto przeznaczone dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 17 lat. Rodzic może mieć wszystko pod kontrolą, otrzyma powiadomienia o wydatkach i z łatwością zablokuje lub odblokuje kartę dziecka w razie nagłej potrzeby. Konto posiada opcję oszczędzania, więc pomaga w nauce zarządzania pieniędzmi przez najmłodszych.
Revolut Shopper
Przydatne rozszerzenie do przeglądarki internetowej (Chrome), które automatycznie wyszuka korzystne zniżki online, jednak dostępność ofert będzie różnić się w zależności od kraju. Zakupy staną się szybsze, jeżeli zezwolisz na automatyczne uzupełnianie danych karty płatniczej. Dane użytkownika mogą być chronione dzięki kartom jednorazowym.
Kredyty gotówkowe
Revolut zapewnia, że udziela kredytów do 150.000 złotych dla klientów indywidualnych. Spłatę można rozłożyć elastycznie w czasie, nawet na 10 lat. Bez ukrytych opłat, zbędnych formalności i zapisów drobnym drukiem. Chętni poznają całkowity koszt kredytu przed podjęciem decyzji. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) wynosi 10,49%.
Revolut Pay i Revolut Pay Later
Revolut Pay to szybkie płatności, które działają podobnie do Blika czy Google Pay. Transakcję wystarczy potwierdzić w aplikacji. Można wtedy liczyć na cashback. Jednak chcąc zapłacić przy pomocy tego systemu płatności, nie trzeba mieć konta w Revolut, wystarczy karta Mastercard lub VISA. Revolut Pay obsługuje ponad 20 walut, co wydaje się bardzo zachęcającą propozycją dla właścicieli sklepów internetowych.
Revolut Pay Later to płatności odroczone, które działają podobnie jak karta kredytowa. Umożliwiają zapłacenie w trzech ratach za zakupy do 5000 zł. Wystarczy złożyć wniosek w aplikacji, a po sprawdzeniu zdolności kredytowej Revolut udostępni środki na korzystanie z płatności odroczonych.
Noclegi
Revolut Noclegi (Revolut Stays) to usługa turystyczna, która umożliwia szybką rezerwację pokoju w hotelu lub noclegu w innych miejscach. To konkurencja dla Booking i Airbnb. Oferuje prawie 2 miliony miejsc noclegowych w ponad 200 lokalizacjach. Możesz otrzymać do 10% zwrotu kosztów. Procent cashbacku zależy od wykupionego planu:
• Standard i Plus — do 3%
• Premium — do 5%
• Metal i Ultra — do 10%
Rezerwując nocleg można zapłacić od razu. Wówczas można zapłacić wykorzystując zebrane punkty, a czasem można otrzymać zwrot pieniędzy lub punkty RevPoints (ale tylko w przypadku płacenia kartą Revolut). Jednak da się również zapłacić później. W takim przypadku, rezerwacja zabezpieczona jest przez kartę Revolut aż do momentu przyjazdu na miejsce. Jeżeli rozmyślisz się i zechcesz anulować nocleg, również nie będzie z tym problemu. Jednak masz na to ograniczony czas, po którym płatność zostanie automatycznie pobrana z karty.
Atrakcje
Atrakcje (Revolut Experiences) to unikalna funkcja dla klientów w Europie, umożliwiająca rezerwację wycieczek i biletów do różnych atrakcji na całym świecie. Wyszukiwarka bardzo ułatwia planowanie wyjazdów na koncerty czy wakacyjne podróże. Na stronie rezerwacji pokażą się wszystkie niezbędne informacje. Opcja zarządzania rezerwacją umożliwia również jej anulowanie. Po opłaceniu atrakcji, można liczyć na natychmiastowy cashback. Jego wysokość zależy od wykupionego planu i jest taki sam, jak w przypadku funkcji Noclegi:
• Standard i Plus — do 3%
• Premium — do 5%
• Metal i Ultra — do 10%
Saloniki lotniskowe
Płatne plany Revolut umożliwiają wstęp do ponad 1000 saloników lotniskowych na całym świecie. Plan Premium i Metal zapewnia wejście ze zniżką. Natomiast plan Ultra umożliwia darmowe wejścia bez limitów i zniżki na karty wstępu do saloników dla towarzyszy podróży.
Inwestycje
Aplikacja umożliwia inwestowanie już od 1 euro w akcje i fundusze ETF bez prowizji, w ramach przysługującego limitu. Co istotne, otrzymasz bieżące wiadomości z rynku, informacje o wynikach spółek oraz spersonalizowane alerty.
Jeżeli jesteś początkujący, Revolut przygotował specjalne kursy i quizy edukacyjne, które pomogą w zdobyciu niezbędnej wiedzy.
Revolut Ramp
Revolut Ramp umożliwia zakup kryptowalut przy użyciu zewnętrznej karty bankowej lub salda konta Revolut, a następnie przesłanie do zewnętrznego portfela kryptowalut. Wszelkie opłaty związane z usługą wyświetlą się w aplikacji. Bank może doliczyć opłatę transakcyjną, jeżeli płatności dokonano w innej walucie niż ta, której domyślnie używasz przy płaceniu kartą. Usługa dostępna jest w Wielkiej Brytanii i większości krajów Europy.
Staking
To propozycja dla osób, które chcą pasywnie zarabiać na kryptowalutach. Funkcja Staking pozwala zrobić to w bezstresowy sposób, a ryzyko straty jest bardzo małe. Wystarczy wybrać posiadaną kryptowalutę, którą chcesz stakować. Jednak warto pamiętać, że nie jest to metoda całkowicie bezpieczna i również niesie za sobą drobne ryzyko. Prowizja Revolut za stakowanie wynosi od 15 do 35%.
Revolut Shops
Cashback z natychmiastową wypłatą środków, który jest bardzo atrakcyjną ofertą na tle innych programów zwracających część wydanych pieniędzy. Zazwyczaj na taki zwrot trzeba czekać nawet kilka miesięcy. W przypadku funkcji Shops wypłata następuje natychmiast po zapłaceniu za zakupy. Wysokość cashbacku wynosi do 3%, jednak trzeba pamiętać, aby dokonać płatności z aplikacji Revolut.
Revolut Rewards
To specjalne oferty dostępne w aplikacji Revolut. Umożliwiają uzyskanie zniżki na zakupy lub skorzystanie z bezpłatnego okresu próbnego usługi po dokonaniu zakupu za pomocą karty Revolut. Oferta jest dobrana do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika i regularnie aktualizowana. Wystarczy podczas wybranych zakupów zapłacić kartą Revolut i otrzymujemy rabat lub zwrot pieniędzy, który można śledzić w aplikacji.
Revolut eSIM
Funkcja eSIM dostarczana przez Revolut umożliwia aktywację danych mobilnych u operatora sieci w danym kraju bez konieczności korzystania z fizycznej karty SIM. W praktyce, z łatwością zmienisz operatora bez konieczności wymiany karty SIM. To bardzo przydaje się podczas podróży za granicę.
Aby zainstalować Revolut eSIM, musisz najpierw kupić plan mobilnej transmisji danych. Pamiętaj, że chcąc korzystać z karty eSIM, musisz mieć urządzenie obsługujące technologię eSIM.
Darowizny
Revolut daje możliwość wspierania wybranej przez użytkownika organizacji dobroczynnej. Oprócz przekazania jednorazowej darowizny można przesyłać końcówki każdej transakcji kartą lub też ustawić przelewy cykliczne. Nie można jednak przekazywać środków w kryptowalucie.
Wady Revoluta, o których trzeba pamiętać
Oczywiście nie ma rozwiązań pozbawionych wad i Revolut również posiada kilka mankamentów, o których warto wiedzieć przed założeniem konta.
Darmowa wersja ma liczne ograniczenia
Plan Standard nie zapewni nam ochrony zakupów, ubezpieczenia, zwrotów kosztów biletów na wydarzenia, ani też gwarancji otrzymania zwrotu do 90 dni od zakupu.
Darmowe wypłaty z bankomatów są tylko do pięciu wypłat lub do 800 złotych na miesiąc, a powyżej tego limitu naliczana jest prowizja 2% wypłacanej kwoty, z zastrzeżeniem minimalnej opłaty w wysokości 5 zł za każdą wypłatę. Dodatkowo należy liczyć się z kolejną opłatą za wymianę walut w weekend, która wynosi 1%. Mimo darmowego konta Revolut koszty mogą uzbierać się całkiem pokaźne.
Mając konto darmowe nie mamy też co liczyć na priorytetową obsługę klienta przez całą dobę.
Revolut nie posiada swoich stacjonarnych oddziałów
Dla preferujących tradycyjne rozwiązania ta oferta może okazać się zbyt nowoczesna. Obsługa klienta odbywa się przez czat, co może być kłopotliwe w przypadku utraty smartfona. Niektórzy po prostu wolą zadzwonić i szybko wszystko wyjaśnić zamiast pisać wiadomości. Infolinia jest dostępna wyłącznie w najdroższym planie Ultra i jest po angielsku.
Na czacie najpierw trzeba zmierzyć się z botem, który następnie może przekierować na rozmowę z pracownikiem. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ może to troszkę potrwać. W Internecie krążą też historie o wielomiesięcznych przeprawach z botem.
Konta Revolut nie przyjmują depozytów czekowych ani gotówkowych. Niektórym może też doskwierać nieobecność Blika.
Może również zdarzyć się niespodziewane zawieszenie konta i to nie zawsze słuszne. Algorytmy dbające o bezpieczeństwo czasami niepoprawnie oceniają zagrożenie i automatycznie blokują dostęp do konta, przez co możemy zostać bez dostępu do wszystkich pieniędzy dopóki nie wyjaśnimy sprawy.
Revolut opinie – czy warto korzystać?
Revolut bank, czy warto zaprzątać sobie nim głowę? Revolut to interesujące rozwiązanie, wygodne konto bankowe dla osób, które chcą przechowywać wiele różnych walut w jednym miejscu i często robią przelewy międzynarodowe.
Najbardziej skorzystają tu osoby często płacące w różnych walutach, jak podróżnicy czy klienci zagranicznych sklepów internetowych.
Ciekawym rozwiązaniem jest karta wirtualna oraz jednorazowe karty płatnicze. Nałożone limity nie powinny być mocno odczuwalne dla większości użytkowników.
Osoby wymagające nieco większej swobody, powinny zdecydować się na jeden z płatnych planów. Dzięki temu dodatkowe opłaty za przekroczenie limitów nie będą zaskoczeniem, a samo korzystanie z konta znacznie wygodniejsze.
FAQ
Czy opłaca się mieć Revolut?
Tak, jeżeli potrzebujesz konta oferującego bezpłatne przelewy i wymianę walut. To dobre rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują.
W jakim banku jest Revolut?
Revolut Bank UAB posiada licencję Europejskiego Banku Centralnego. Jego działalność podlega regulacjom Banku Litwy.
Ile kosztuje utrzymanie konta Revolut?
To zależy od wykupionego planu. Można mieć konto darmowe, które oferuje podstawowe funkcje, albo zdecydować się na plan płatny od 19,99 do 210 zł miesięcznie.
Ile Revolut pobiera za przelew?
Revolut nie pobiera żadnych opłat za przelewy do innych użytkowników Revolut, organizacji charytatywnych lub przelewy lokalne. Za przelewy do banków w innych krajach, naliczana będzie opłata międzynarodowa.
Czy jest Blik w Revolut?
Z aplikacją Revolut Blik nie jest zintegrowany.
Jak długo trzeba czekać na kartę Revolut?
To zależne od miejsca zamieszkania. W wielu krajach dostawa karty trwa do 5 dni, jednak można dopłacić do wysyłki priorytetowej i otrzymać kartę szybciej. Jeżeli nie chcesz czekać, wybierz kartę wirtualną, którą można płacić natychmiast po utworzeniu jej w aplikacji.
Czy konto Revolut widzi Urząd Skarbowy?
Urząd Skarbowy jeszcze nie ma automatycznego dostępu do konta Revolut. Jednak wkrótce może się to zmienić. Revolut przekazuje polskim organom dane o użytkownikach z Polski.
Może Cię zainteresować: