Czy warto kupić iPhone 16e? Recenzja

11.03.2025 |
| Clock Przeczytasz w 8 minut
Czy warto kupić iPhone 16e? Recenzja
Przeczytasz w 8 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Od tygodnia testuję iPhone 16e. W tym czasie sprawdziłem między innymi jego wydajność, jakość zdjęć oraz czas pracy na baterii. Jednak co ważniejsze, w trakcie testów nasunął mi się pewien wniosek, który zmienił nieco moje postrzeganie nowoczesnych urządzeń elektronicznych. Co więcej, niektóre firmy technologiczne mogą przestać mnie lubić za to, co napisałem niżej. Zapraszam do zapoznania się z moją recenzją iPhone 16e.

iPhone 16e – recenzja

iPhone 16e został zaprezentowany w lutym tego roku. Zastąpił on iPhone’y serii SE, które uważane były za budżetowe modele, przeznaczone dla mniej wymagających użytkowników. Choć iPhone’owi 16e bliżej do równoległej generacji podstawowych modeli niż poszczególnym smartfonom serii SE do ich lepszych odpowiedników, to nadal jest to urządzenie z kategorii „e jak economic”, czyli jak mówi jedna z definicji w słowniku języka polskiego PWN „wymagający niewielkiego nakładu (…) środków”.

iPhone 16e

Na stronie Apple znaleźć można wiele porównań iPhone 16e do starszych modeli – iPhone 11, iPhone SE 2, iPhone 12, iPhone 12 mini oraz iPhone SE 3. Z jednej strony mówi się, że warto porównywać się do lepszych, a nie do gorszych, ale z drugiej w tym przypadku ma to sens. Sugeruje to, że iPhone 16e przeznaczony jest dla mniej wymagających użytkowników, którzy obecnie mogą korzystać z któregoś z wymienionych wyżej modeli.

W tej recenzji opisuję, w czym iPhone 16e jest lepszy od starszych modeli oraz czego brakuje mu w porównaniu do podstawowego modelu bieżącej generacji, czyli iPhone 16.

Dla porządku wspomnę tylko, że do testów otrzymałem czarnego iPhone’a 16e z pamięcią o pojemności 512 GB.

iPhone 16e – wygląd i rozmiary

iPhone 16e
Rozmiar146,7 x 71,5 x 7,8
Waga167 g
Kolorybiały, czarny
ZłączaUSB-C
Odporność na wodę i kurzKlasa IP68 zgodnie z normą IEC 60529

Parafrazując słynną sentencję – iPhone, jaki jest, każdy widzi. Model 16e wyglądem nie różni się wiele od innych współczesnych smartfonów marki Apple. W porównaniu do starszych telefonów największą różnicą jest wyświetlacz zajmujący niemal całą powierzchnię przedniego panelu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zachowane zostały poręczne rozmiary przy całkiem sporym ekranie.

Testowałem już sporo iPhone’ów i przyznam, że to właśnie smartfony z ekranem o przekątnej 6,1 cala są najbardziej komfortowe w użytkowaniu. Bez problemu mieszczą się w kieszeni, a ich wymiary pozwalają na obsługę telefonu jedną ręką.

Warto jeszcze dodać, że iPhone 16e dostępny jest tylko w dwóch kolorach – białym oraz czarnym. Można domniemać, że to najbardziej popularne warianty. Inne modele smartfonów marki Apple mają wymyślne kolory, ale w tym przypadku Apple postawiło na klasykę, która mniej lub bardziej podoba się każdemu.

iPhone 16e

iPhone 16e – wyświetlacz

iPhone 16e
Przekątna6,1”
Typ ekranuSuper Retina XDR (OLED)
Rozdzielczość2532 na 1170 pikseli
Jasnośćmaks. 800 nitów, jasność szczytowa 1200 nitów (HDR)
Odświeżanie60 Hz

Właściciele starszych modeli z pewnością docenią nowy wyświetlacz. W iPhone 16e zastosowano ekran typu OLED, który zapewnia dużo lepsze odwzorowanie kolorów i znacznie wyższy kontrast niż wyświetlacze LCD stosowane wcześniej.

Można się trochę przyczepić do maksymalnej jasności. Jest lepiej niż w starszych modelach, ale nie jest tajemnicą, że był to spory problem. Niska jasność maksymalna utrudnia korzystanie ze smartfona w bardzo jasnym oświetleniu, na przykład wtedy, gdy mocno świeci słońce. W takim przypadku ekran po prostu wydaje się ciemny i trzeba przysłonić go drugą dłonią by lepiej widzieć wyświetlany obraz. Dla porównania dodajmy, że w iPhone 15 i nowszych modelach maksymalna jasność wynosi 2000 nitów – dużo więcej.

Tym co wyróżnia iPhone 16e od droższych modeli jest notch, czyli wcięcie w ekranie, które znajduje się przy górnej krawędzi. To w tym miejscu jest przedni aparat, który dodatkowo obsługuje Face ID, czyli funkcję rozpoznawania twarzy, o której nieco więcej informacji znajdziecie niżej.

iPhone 16e

W droższych modelach w miejscu notcha znalazło się interaktywne pole Dynamic Island, które jest elementem interfejsu systemu iOS 18 i daje szybki dostęp do niektórych funkcji. Jest to przydatna funkcja, ale można bez niej żyć i mieć się całkiem dobrze.

iPhone 16e – aparat

iPhone 16e
Aparat głównyFusion 48 MP, przysłona ƒ/1,6
Drugi obiektyw
Aparat frontTrueDepth 12 MP, przysłona ƒ/1,9
Wideomaksymalnie Dolby Vision 4K do 60 kl./s

Kolejna rzecz charakterystyczna dla iPhone 16e to jeden tylny obiektyw. Droższe modele mają co najmniej dwa obiektywy. Z tyłu w iPhone 16e zastosowano obiektyw Fusion o rozdzielczości 48 MP z dwukrotnym zoomem optycznym, ale w przypadku przybliżenia maksymalna rozdzielczość zdjęć to 12 MP.

Co prawda, użytkownicy starszych modeli tego nie odczują, ale warto wiedzieć, że brakuje ultraszerokokątnego obiektywu, który przydaje się chociażby do robienia zdjęć krajobrazów oraz makro, czyli możliwości robienia zdjęć z dużego zbliżenia. Z przodu znajduje się obiektyw o rozdzielczości 12 MP.

Poniżej znajdziecie kilka zdjęć zrobionych iPhone 16e.

Obiektyw główny (24 MP, zoom 1x)
Obiektyw główny (12 MP, zoom 2x)
Obiektyw główny (12 MP, cyfrowy zoom 10x)
Przedni aparat (7 MP; Tryb portret)
Obiektyw główny (12 MP, zoom 1x, Tryb noc)
Przedni aparat (7 MP; Tryb portret, z lampą)
Przedni aparat (7 MP; Tryb portret, Tryb Noc)

iPhone 16e – bateria i ładowanie

iPhone 16e
Bateria4005 mAh
Ładowanieładowanie indukcyjne do 7,5 W; ładowanie przewodowe 20 W

Dużą zaletą iPhone 16e, nawet w porównaniu z droższymi modelami, jest czas pracy na baterii. Firma deklaruje, że w pełni naładowany akumulator pozwala na odtwarzanie wideo do 26 godzin, odtwarzanie wideo przesyłanego strumieniowo do 21 godzin oraz odtwarzanie dźwięku do 90 godzin.

Ja przeprowadziłem swoje testy, a oto ich wyniki:

  • strumieniowe odtwarzanie wideo z aplikacji Apple TV z ustawioną maksymalną jasnością ekranu i głośnością na poziomie 100% (smartfon podłączony do WiFi 5GHz) – 8 godzin i 20 minut,
  • przeglądanie Internetu w przeglądarce Safari (WiFi 5GHz, maksymalna jasność ekranu) – 6 godzin i 15 minut.

Warto jednak zwrócić uwagę, że testy prowadzone są z maksymalną głośnością i maksymalną jasnością ekranu, więc są to „ekstremalne” warunki. W codziennym użytkowaniu (przy niższej głośności i jasności) rezultaty z pewnością będą lepsze. Nie można zarzucić firmie Apple, że fałszuje wyniki, bo warunki tych testów były różne. W trakcie kilku dni, w których korzystałem z tego telefonu, dało się zauważyć, że bateria trzyma długo. W praktyce nie odczułem różnicy w porównaniu do iPhone 16 Pro Max, którego używam na co dzień, a to smartfon z bardzo dobrą baterią.

Warto dodać, że iPhone 16e nie jest kompatybilny z MagSafe. To opracowana przez Apple technologia, która wykorzystuje magnesy, by dokładnie pozycjonować bezprzewodową ładowarkę i zapewnić optymalny proces ładowania bezprzewodowego. To kolejna funkcja, bez której można żyć i mieć się całkiem dobrze. Nie jest tajemnicą, że bezprzewodowe ładowanie w praktyce wcale nie jest bezprzewodowe. Różnica polega jedynie na sposobie przyłączenia ładowarki do telefonu, ale przecież cewka i tak jest połączona z zasilaczem za pomocą przewodu, więc telefon i tak jest na uwięzi.

iPhone 16e – wydajność

iPhone 16e
ProcesorA18
Taktowanie4,04 GHz
CPU6-rdzeniowe
GPU4-rdzeniowe
Neural Engine16-rdzeniowy
Pamięć RAM8 GB

Wydajność to mocna strona iPhone 16e. Smartfon został wyposażony w czip A18, który montowany jest w iPhone 16 i iPhone 16 Plus. Co prawda, to nieco zmodyfikowany układ, który przeszedł proces binningu – ma 4-rdzeniowe GPU. Procesory graficzne w droższych modelach mają 5 albo 6 rdzeni, ale różnica w wydajności nie jest znacząca. Na iPhone 16e można uruchomić gry mobilne o ratingu AAA, czyli najlepsze i najbardziej wymagające tytuły.

Wydajność CPU jest taka sama jak w przypadku iPhone 16 i 16 Plus. Poniżej znajdują się wyniki testów.

iPhone 16e – wydajność
GeekBench 6 Single-Core3228
GeekBench 6 Multi-Core7948
GeekBench 6 GPU Metal24131
GeekBench AI – CPU4057- single precision score 7071 – half precision score 5590 – quantized score score
GeekBench AI – GPU3709 – single precision score 4027 – half precision score 3727 – quantized score score
GeekBench AI – Neural Engine3892 – single precision score 32519 – half precision score 45785 – quantized score score
AnTuTu 101373731
GFXBench Metal 1440p Manhattan 3.1.1 Offscreen5375.44 frames
GFXBench Metal Manhattan3715.74 frames
GFXBench Metal T-Rex3354.28 frames
GFXBench Metal 1080p T-Rex Offscreen19511.2 frames
GFXBench Metal Battey lifetime – Manhattan 3.1558.095 min
GFXBench Metal Battey lifetime – T-Rex646.692 min
JetStream2342.075
SunSpider 1.043.1 ms
Speedometer 2.0527
Speedometer 3.032.2

iPhone 16e – dodatkowe funkcje

iPhone 16e
Pamięć masowa128 GB, 256 GB, 512 GB
Czytnik kart pamięciNie
Komunikacja5G, Wi-Fi 6 z 2×2 MIMO, Bluetooth 5.3, NFC
ModemApple C1
Dual Simdwie aktywne karty eSIM lub jedna nano‑SIM i jedna eSIM
Funkcja rozpoznawania twarzyFace ID
System operacyjnyiOS 18 (fabrycznie)

Wśród ciekawych funkcji iPhone 16e, których nie znają użytkownicy starszych modeli, warto wymienić Face ID, przycisk czynności oraz wsparcie dla systemu Apple Intelligence, czyli funkcji wykorzystujących sztuczną inteligencję, która nie jest jeszcze oficjalnie dostępna w Polsce.

Face ID to funkcja rozpoznawania twarzy, która zastąpiła Touch ID – czytnik linii papilarnych. Oba rozwiązania służą do tego samego, czyli uwierzytelniania użytkownika w systemie iOS. Apple twierdzi, że nowe rozwiązanie jest bezpieczniejsze.

Wspomniałem jeszcze o przycisku czynności. Zastąpił on znany ze starszych modeli przełącznik trybu cichego/ dzwonka.

Znajduje się w górnej części lewej krawędzi smartfona. W Ustawieniach systemu można przypisać mu jedną z następujących funkcji, dzięki czemu jest do niej bardzo szybki dostęp:

  • Tryb cichy,
  • Tryb skupienia,
  • Aparat,
  • Latarka,
  • Notatka głosowa,
  • Rozpoznawanie muzyki,
  • Tłumacz,
  • Lupa,
  • Narzędzia,
  • Skrót,
  • Dostępność.

Warto też odnotować, że w iPhone 16e po raz pierwszy wykorzystano zaprojektowany przez firmę Apple modem C1 do obsługi sieci komórkowej, w tym 5G. Do tej pory w iPhone’ach montowane były podzespoły marki Qualcomm. Firma deklaruje, że C1 to najbardziej energooszczędny modem w historii iPhone’a.

Sprawdziłem jak nowy modem wypada w porównaniu ze Snapdragonem X75, który montowany jest między innymi w iPhone 16 Pro Max. Pomiary wykonałem w dwóch lokalizacjach, oddalonych od siebie o kilka kilometrów.

iPhone 16e - lokalizacja

Z przeprowadzonych testów wynika, że modem C1 znacznie lepiej radzi sobie z pobieraniem danych niż Snapdragon X75. W przypadku wysyłania nieznaczną przewagę ma ten drugi.

iPhone 16e – czy warto kupić?

To zależy – zresztą jak zwykle. Przypomnę jednak to, o czym pisałem już wcześniej. Modelowi 16e zdecydowanie bliżej do jego odpowiednika z podstawowej linii niż iPhone’owi SE 3 do jego ówczesnego „lepszego brata”. To już pierwszy argument, który zachęca do głębszego zastanowienia się nad zakupem.

Trzeba jednak wiedzieć, że kupując iPhone 16e, decydujemy się na pewne kompromisy w stosunku chociażby do iPhone 16. Nie ma między innymi ultraszerokokątnego obiektywu, zdjęć makro, przycisku do sterowania aparatem, szybkiego bezprzewodowego ładowania ze wsparciem dla MagSafe i Dynamic Island. Niższa jest maksymalna jasność ekranu.

Tu dochodzimy do wniosków, o których pisałem we wstępie. Kupując iPhone’a, innego smartfona albo jakiekolwiek inne urządzenie elektroniczne warto zastanowić się, które funkcje są niezbędne i pożądane.

Przez tydzień użytkowania iPhone 16e nie brakowało mi niektórych z wyżej wymienionych elementów, na przykład przycisku do sterowania aparatem, szybkiego bezprzewodowego ładowania ze wsparciem dla MagSafe czy Dynamic Island. To przydatne funkcje, które usprawniają i umilają korzystanie ze smartfona. Dobrze je mieć, ale da się bez nich żyć – kilka razy przemycałem to już w treści tej recenzji.

Jeśli więc stwierdzicie, że nie potrzebujecie tego, czego iPhone 16e nie oferuje w porównaniu do innych modeli, to jest to smartfon dla Was. Kupując go, nie zapłacicie za funkcje, których nie potrzebujecie i nie będziecie używać. Z tym łączy się jeszcze coś. 16e to smartfon, który z założenia kupić mają użytkownicy dużo starszych modeli iPhone’ów, a oni nawet tych funkcji nie znają. Przecież iPhone 16e ma i tak wiele innych nowości w porównaniu do poprzedników.

Dodajmy do tego, że iPhone 16e w podstawowej konfiguracji z pamięcią 128 GB kosztuje 2999 złotych, a za iPhone 16 z tą samą pojemnością pamięci zapłacić trzeba 3999 złotych. W obu wykorzystano niemal ten sam czip, który zapewnia płynne działanie oraz długi okres wsparcia obu urządzeń. Zaletą 16e jest dłuższy czas pracy na baterii.

Podsumowując to nieco przydługie zakończenie, iPhone 16e to dobry smartfon dla mniej wymagających użytkowników. Został on pozbawiony niektórych funkcji, które dostępne są w nowszych modelach. Na szczęście dotyczy to tych rozwiązań, które nie są niezbędne. Jeśli więc nie jesteście bardzo wymagający i chcecie kupić dobry, a zarazem stosunkowo niedrogi smartfon na lata, to iPhone 16e jest właśnie dla Was.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA: