Speed test – sprawdź prędkość internetu
Umowa podpisana z dostawcą internetu i deklarowane parametry łącza nie zawsze pokrywają się z faktyczną prędkością internetu. Jeśli wydaje ci się, że internet działa wolno, możesz samodzielnie sprawdzić szybkość łącza. Wystarczy, że zrobisz speedtest. Przeprowadzimy cię przez cały proces i objaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć – od wykonania testu po interpretację wyników i sugestie zmian, które mogą je poprawić.
- Jak sprawdzić prędkość internetu?
- Jak odczytać wynik testu?
- Jak poprawnie przeprowadzić test prędkości internetu?
- Jakie są optymalne prędkości internetu?
- Czym jest Speed Test?
- Dlaczego warto sprawdzić prędkość internetu?
- Szybkość internetu w Polsce – raport
- Jak sprawdzić prędkość internetu?
- Dlaczego wynik testu jest niższy niż prędkość na umowie?
- Co może wpłynąć na szybkość internetu?
- FAQ – Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Jak sprawdzić prędkość internetu? Instrukcja
Aby skorzystać z narzędzia do testowania prędkości połączenia internetowego Speed Test, musisz wykonać następujące kroki:
- Upewnij się, że wybrany jest właściwy dostawca usług internetowych. Twój operator powinien być wykryty automatycznie. W razie konieczności zmień go, klikając w strzałkę przy jego nazwie.
- Kliknij przycisk „Start”.
- Zacznie się sprawdzanie szybkości internetu – cierpliwie poczekaj około 30 sekund.
- Uzyskasz wyniki testu, które będą pokazywać cztery główne parametry Twojego łącza: download, upload, ping i jitter. Wszystkie z nich dokładnie opiszemy w dalszej części tego tekstu.
Upewnij się, że test jest wykonywany w czasie, gdy wiele osób w Twoim domu nie korzysta z sieci, aby uzyskać najdokładniejsze pomiary.
Jeśli po zakończonym teście wynik pomiaru jest niższy niż oczekiwano, proponujemy sprawdzić dalszą część poradnika, aby zidentyfikować problem. Jeśli to nie pomoże, możesz spróbować zadzwonić do dostawcy usług internetowych, aby zobaczyć, co może być powodem wolniejszego połączenia.
Jak odczytać wynik testu łącza internetowego?
Już na samym początku wspomnieliśmy, że test szybkości internetu pokaże nam przynajmniej trzy (a często i cztery) parametry. Wyjaśnijmy zatem, jak je zinterpretować i na co mają faktycznie wpływ podczas korzystania z sieci.
- Prędkość pobierania (Download)
- Prędkość wysyłania (Upload)
- Opóźnienie (Ping)
- Zmienność opóźnienia (Jitter)
Prędkość pobierania (ang. Download)
Większość użytkowników wykonuje speedtest właśnie po to, aby poznać prędkość pobierania. Wartość najczęściej wyrażona jest w megabitach na sekundę (Mb/s) albo gigabitach na sekundę (Gb/s). Im większa prędkość pobierania:
- tym szybciej ściągniemy pliki z internetu,
- szybciej otworzymy stronę internetową,
- szybciej załadujemy film na serwisie VOD i YouTube.
Czas pobierania plików – przykłady
W zależności od szybkości łącza czas pobierania plików różnej wielkości będzie się znacznie różnił. Oto obrazowe przykłady:
Spakowany folder w rozmiarze 500 MB
- łącze 25 Mbit/s – czas 2 minuty 40 sekund
- łącze 100 Mbit/s- czas 40 sekund
- łącze 500 Mbit/s – czas 8 sekund
- łącze 1000 Mbit/s – czas 4 sekundy
Plik wideo w rozmiarze 5 GB
- łącze 25 Mbit/s – czas 26 minut 40 sekund
- łącze 100 Mbit/s- czas 6 minut 40 sekund
- łącze 500 Mbit/s – czas 1 minuta 20 sekund
- łącze 1000 Mbit/s – czas 40 sekund
Gra w rozmiarze 50 GB
- łącze 25 Mbit/s – czas 4 godziny 26 minut 40 sekund
- łącze 100 Mbit/s- czas 1 godzina 6 minut 40 sekund
- łącze 500 Mbit/s – czas 13 minut 20 sekund
- łącze 1000 Mbit/s – czas 6 minut 40 sekund
Prędkość wysyłania (ang. Upload)
Test internetu pozwala nam sprawdzić także prędkość wysyłania plików. W przeciwieństwie do prędkości pobierania, upload informuje, z jaką prędkością wyślemy pliki na serwer zewnętrzny. Szybkość wysyłania jest często znacznie niższa pobierania i nie ma w tym nic dziwnego. Tylko łącze symetryczne gwarantują uzyskanie przesyłu w obu kierunkach z taką samą prędkością.
Duża prędkość wysyłania pozwala na:
- szybsze przesyłanie filmów na YouTube,
- szybsze przesyłanie plików przez internet,
- krótszy czas wysyłki maila z dużym załącznikiem,
- stabilna i płynna gra online.
Czas wysyłania plików – przykłady
Poniżej prezentujemy przykładowy czas wysyłania plików w różnym rozmiarze przez łącza internetowe o danej prędkości.
Spakowany folder w rozmiarze 50 MB
- łącze 10 Mbit/s – czas 41 sekund
- łącze 25 Mbit/s- czas 16 sekund
- łącze 100 Mbit/s – czas 4 sekundy
Wideo w rozmiarze 700 MB
- łącze 10 Mbit/s – czas 9 minuty 47 sekund
- łącze 25 Mbit/s- czas 3 minuty 54 sekundy
- łącze 100 Mbit/s – czas 58 sekund
- łącze 1000 Mbit/s – czas 4 sekundy
Z punktu widzenia przeciętnego użytkownika sieci ten parametr nie ma zbyt wielkiego znaczenia. Jednak w dobie coraz szybciej rozwijającego się streamingu gier wideo (np. Nvidia GeForce Now), szybkie wysyłanie danych jest ważne. Dzięki niemu, jeśli grasz na komórce czy w laptopie w przeglądarce, Twoje ruchy szybciej trafią do wirtualnego serwera, co pozwala zminimalizować tzw. lagi. Niektóre aplikacje, za pomocą których strumieniujemy gry, mają zintegrowane narzędzie diagnostyczne, którym możemy wykonać test prędkości łącza pod kątem streamingu.
Opóźnienia (ang. PING)
Wysoki PING spędza sen z powiek wszystkim, którzy rywalizują z innymi przez internet. Duże opóźnienia potrafią wręcz uniemożliwić rozgrywkę. PING powie nam, jaki czas upływa od wysłania zapytania na serwer do momentu uzyskania odpowiedzi. Opóźnienia mierzy się w milisekundach.
Zmienność opóźnienia (ang. Jitter)
Jitter jest bezpośrednio związany z PING’iem. Określa, jak w czasie zmieniają się opóźnienia, czyli potocznie rzecz ujmując – jakie są zakłócenia w przysyłaniu danych. Mogłoby się wydawać, że opóźnienia oraz ich zmienność to kolejne parametry, na które nie musimy zwracać uwagi, ale w gruncie rzeczy jest zupełnie odwrotnie. Dzięki nim dowiemy się, czy łącze jest stabilne.
Jak poprawnie przeprowadzić test prędkości internetu?
Pomiar prędkości internetu powinien być miarodajny. To oznacza, że przed przeprowadzeniem testu powinniśmy wykonać kilka czynności. Jeśli tego nie zrobimy, wyniki mogą okazać się zaniżone, a przecież nie o to nam chodzi. Wiele zależy od urządzenia, na którym przeprowadzamy speedtest. Skorzystaj z naszych wskazówek, aby poprawnie przeprowadzić test prędkości.
Test internetu przewodowego
Rzetelne wyniki w przypadku internetu przewodowego osiągniemy tylko wtedy, jeśli podłączymy komputer za pomocą przewodu Ethernet. W czasie pomiaru inni użytkownicy nie powinni korzystać z sieci. Dobrą praktyką jest wypięcie z modemu wszystkich urządzeń, które korzystają z sieci – dekoder czy konsola mogą zaburzyć wyniki speedtestu.
Test WiFi (internetu bezprzewodowego)
WiFi speed test – szybkość łącza bezprzewodowego również możemy sprawdzić. Pamiętajmy jednak, aby znaleźć się maksymalnie blisko routera. W ten sposób ograniczymy ilość przeszkód, które mogłyby zaburzyć pomiar. Osoby dysponujące częstotliwością 5 GHz powinny się na nią przełączyć przed rozpoczęciem testu. Musimy mieć też na uwadze, że na ostateczny wynik wpływ ma wiele czynników. Od rodzaju urządzenia, aż do jakości karty WiFi, która została w nim zainstalowana.
Polecane routery pracujące w standardzie WiFi 6:
Speedtest na komputerach stacjonarnych
Internet speed test możemy przeprowadzić na różnych urządzeniach. Jeśli wykonujemy go na komputerach stacjonarnych i w przeglądarce, koniecznie zamknijmy wszystkie otwarte karty. Nie mniej ważne jest wyłączenie wszystkich programów. Jeśli mamy aktywny VPN – koniecznie go wyłączmy, podobnie jak programy i aplikacje, które pracują w tle.
Jeśli w tle pobierają się aktualizacje, powinniśmy poczekać aż system je zakończy. Trzeba też wziąć pod uwagę, że niektóre programy antywirusowe zaburzają wyniki. Najlepiej na czas przeprowadzenia testu wyłącz antywirusa i firewalla.
Test łącza internetowego na laptopach
W przypadku laptopów obowiązują wszystkie te same zasady, co przy komputerach stacjonarnych. Oprócz tego, laptopa należy podpiąć do ładowarki. Speed test przy zasilaniu bateryjnym może w znaczący sposób zaniżyć wyniki.
Test szybkości internetu na urządzeniach mobilnych
W przypadku tabletów i telefonów speed test najlepiej przeprowadzić za pomocą zainstalowanej aplikacji. Oczywiście możemy to zrobić też bezpośrednio z przeglądarce, ale bardziej miarodajne wyniki uzyskami dzięki odpowiednim programom.
Jakie są optymalne prędkości internetu?
W zależności od naszych potrzeb i infrastruktury domowej, będziemy mieć różne zapotrzebowanie na połączenie internetowe. Przy mniej wymagających czynnościach, szybkość naszego połączenia może wynosić 25-30 Mbps, a niektórzy będą potrzebować nawet 500 Mbps i więcej.
Gdy głównie przeglądasz strony internetowe lub wykonujesz inne proste czynności, wtedy nie musi Ci zależeć na szybkości łącza w aż takim stopniu, jeśli regularnie oglądałbyś filmy w wysokiej jakości. Jeśli wyszukujesz w internecie głównie wiadomości, informacje i oglądasz filmiki na YouTube, wtedy wystarczy łącze o szybkości 30 Mbps.
Jeśli lubisz spędzać czas oglądając seriale i filmy, szczególnie w 4K, prędkość połączenia musi być wyższa – minimum 50 Mbps, a jeśli z internetem łączy się u Ciebie kilka urządzeń jednocześnie, warto wykupić abonament z szybszym transferem danych – 300 Mbps i większym.
Z kolei gdy pracujesz z domu nad dużymi plikami, które musisz jednocześnie udostępniać innym, będziesz chcieć wysyłać dane z większą prędkością przesyłania. Jeśli oferty, które przeglądasz, mają zbliżony download (pobieranie), wybierz tego dostawcę internetowego, który oferuje szybszy upload – mierz wtedy w 40-50 a idealnie w 100 Mbps.
Jeśli często grasz, na pewno musisz się zaopatrzyć w jeszcze szybsze łącze. Gry potrzebują bardzo dużej ilości danych do zainstalowania, niekiedy nawet 100 GB. Im większa prędkość z jaką możesz pobierać je na swój dysk, tym krócej będziesz czekać. W takiej sytuacji warto sięgnąć po łącze z prędkością 500 Mbps lub wyższą.
Niezależnie od tego, jakie są Twoje potrzeby, sprawdź, jakie dany operator oferuje szybkości pobierania, ale i przesyłania danych. Warto mieć też na uwadze, że każdy dostawca ma osobną ofertę dla przedsiębiorstw, która może się różnić parametrami od typowej oferty konsumenckiej, szczególnie w przypadku uploadu.
Co to jest Speed Test?
Najogólniej rzecz ujmując, speedtest to test prędkości łącza, a jak wszyscy wiemy, to jeden z najważniejszych parametrów internetu domowego. Do pomiaru nie potrzebujemy żadnej specjalistycznej wiedzy i każdy samodzielnie jest w stanie go wykonać. Z każdego narzędzia jesteśmy w stanie odczytać cztery parametry:
- Pobieranie (Download),
- Wysyłanie (upload),
- Opóźnienia (PING),
- Zmienność opóźnienia (Jitter).
Wielu interesuje się wyłącznie tym pierwszym, czyli prędkością pobierania, ale tak naprawdę każdy parametr powinien być w normie i zgodzie z umową.
Dlaczego warto sprawdzić prędkość internetu?
Umowa umową, ale zasada ograniczonego zaufania nie odnosi się wyłącznie do prawa ruchu drogowego. Jeśli podpisujemy umowę z dostawcą, warto co jakiś czas kontrolować, czy szybkość internetu jest zgodna z tym, co zadeklarował dostawca. Zdarza się, że transfer jest zaniżony a PING wysoki. Speedtest pozwala w łatwy sposób wykryć ewentualne nieprawidłowości.
Test łącza powinni przeprowadzić również gracze. Zwłaszcza jeśli usługa jest nowa i nie wiemy, jak sprawdzi się połączenie sieciowe. Tzw. lagi mogą być wyjątkowo uciążliwe, nawet jeśli gramy okazjonalnie.
Szybkość internetu ma też duże znaczenie, jeśli pobieramy bądź wysyłamy pliki. Ograniczony transfer, zaniżony względem tego, co figuruje w umowie, będzie w tym wypadku poważną przeszkodą.
Speedtest zajmuje dosłownie kilkadziesiąt sekund, dlatego warto przeprowadzać go regularnie. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w których płacimy za internet o prędkości 500 Mb/s, a finalnie otrzymujemy wyłącznie 250 Mb/s.
Szybkość internetu w Polsce – raport 2025
Dane z 2025 roku pokazują, że znacznie poprawia się jakość i szybkość internetu dostępnego w polskich gospodarstwach domowych. Oto najciekawsze dane:
- 293 Mb/s – średnia prędkość internetu światłowodowego
- 175 Mb/s – średnia prędkość internetu domowego
- 87 Mb/s – średnia prędkość internetu mobilnego
- 221 Mb/s – średnia prędkość internetu 5G
- 67 Mb/s – średnia prędkość wysyłania (upload) internetu domowego.
Internet mobilny
Najszybszy internet mobilny w Polsce w pierwszym kwartale 2025 roku oferowała sieć T-Mobile (111 Mb/s), na drugim miejscu znalazł się Orange (96 Mb/s), na trzecim sieć Play (81 Mb/s), a na czwartym Plus (55 Mb/s).
Internet mobilny 5G
Zbadano również szybkość sieci 5G w Polsce i tutaj wyniki są następujące. Najszybszy internet mobilny 5G miał w pierwszym kwartale 2025 roku Orange (292 Mb/s), T-Mobile (288 Mb/s), Play (187 Mb/s) i Plus (115 Mb/s).
Internet stacjonarny
Sprawdzono również prędkość internetu u poszczególnych operatorów internetu stacjonarnego. Na czele tego rankingu znalazł się Orange (319 Mb/s), na drugim miejscu T-Mobile Stacjonarny (283 Mb/s), na trzecim Play Stacjonarny (280 Mb/s), a dalej Inea (260 Mb/s).
Internet światłowodowy FTTH
Wyniki pomiaru prędkości internetu światłowodowego prezentują się następująco: pierwsze miejsce Orange (268,3Mb/s), a następnie INEA (251,5 Mb/s), T-Mobile Stacjonarny (240,3 Mb/s) i Netia (234,1 Mb/s).
Pełne wyniki raportu szybkości internetu znajdziecie na stronie speedtest.pl.
Jak sprawdzić prędkość internetu?
Prędkość internetu każdy może sprawdzić samodzielnie. Nie jest to czasochłonne zadanie i nawet laik bez trudu sobie poradzi. W przypadku komputerów stacjonarnych musimy jedynie wybrać stronę, która pozwoli przeprowadzić speed test albo zainstalować aplikację, jeśli test internetu wykonujemy na urządzeniu mobilnym.
W sieci znajdziemy wiele narzędzi do testowania łącza, ale nie ma potrzeby sięgać daleko, wystarczy skorzystać z naszego Speed testu, który znajduje się na początku tego artykułu.
Jeśli chcemy wykonać internet speed test na urządzeniach mobilnych najlepiej wykorzystać do tego aplikację. Możecie wybrać jedną z tych:
Speedtest od Ookla
Inne speed testy na telefon:
Podobnych witryn i aplikacji jest wiele, a każda z nich działa na takiej samej lub zbliżonej zasadzie.
Jeśli chcemy sprawdzić prędkość internetu, wystarczy kliknąć przycisk Start na stronie lub w aplikacji.
Dlaczego wynik testu jest niższy niż prędkość na umowie?
Zdarza się, że wyniki speedtestu są rozczarowujące. Parametry deklarowane w umowie nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości, co od razu skłania nas, by złapać za telefon i zadzwonić do usługodawcy. Zanim jednak go wykonamy, upewnijmy się, że podczas pomiaru prędkości łącza stworzyliśmy odpowiednie warunki. Chodzi o wskazówki omawiane wyżej, ale to nie wszystko.
Niektóre urządzenia są dławikiem dla większego przepływu danych. Wystarczy słabsza karta sieciowa, która nie obsługuje maksymalnej prędkości naszego internetu. Nie bez znaczenie jest też pora dnia i serwer, na którym przeprowadzono test internetu.
Oprócz tego na szybkość łącz wpływ mogą mieć:
- Zbyt duża ilość zakładek otwartych w przeglądarce – ten punkt dotyczy osób, które wykonują speedtest w przeglądarce internetowej.
- Przestarzałe sterowniki karty sieciowej – to realnie wpływa na wynik.
- Nieprawidłowa konfiguracja routera lub korzystanie z przestarzałego modemu.
- Kiedy przeprowadzamy test prędkości WiFi, a nasz router znajduje się za stertą rzeczy albo jest schowany w szafie, nie możemy oczekiwać miarodajnego wyniku.
- Wirusy – tak, złośliwe oprogramowanie może przełożyć się na wydajność łącza sieciowego.
- Ktoś, kto nie powinien, ma dostęp do sieci – darmowe WiFi, czyli takie niezabezpieczone hasłem, to dla niektórych dobra okazja, aby korzystać z sieci za darmo.
Co może wpłynąć na szybkość internetu?
Jeśli żadna z powyższych wskazówek nie pomogła możemy spróbować we własnym zakresie popracować nad szybkości internetu w domu. Wolne łącze jest problemem, ale nie tym z gatunku “nie do rozwiązania”. Czasem wystarczy zmienić ustawienia routera albo zainwestować w nowocześniejsze urządzenie, aby realnie poprawić jakość łącza.
Jeśli mamy pewność, że żadna z wyżej wymienionych sytuacji nie wpłynęła negatywnie na speedtest, mamy pełne prawo domagać się od usługodawcy, żeby parametry w umowie były zgodne ze stanem rzeczywistym.
FAQ – Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Jak sprawdzić prędkość połączenia internetowego?
Wykonując tzw. speed test, czyli pomiar szybkości łącza internetowego. Można go przeprowadzić wchodząc na specjalne strony oferujące taką funkcję, ale wystarczy również skorzystać z naszego testu prędkości internetu, który znajduje się na górze tej strony.
Jak prawidłowo wykonać Speed Test internetu?
Speed test online będzie prawidłowy i miarodajny, jeśli w tym czasie nikt w naszej sieci nie przesyła ani pobiera niczego z internetu. Warto również upewnić się, że nasz komputer jest wolny od wirusów, nie mamy otwartych zbyt wielu kart w przeglądarce oraz nasze sterowniki do karty sieciowej są aktualne.
Od czego zależy szybkość łącza internetowego?
Szybkość łącza internetowego jest zależna od prędkości pobierania (download) wyrażonej w Mbps. Im wyższa, tym szybszy nasz internet. Innym ważnym czynnikiem jest rodzaj połączenia – kablowe (Ethernet) jest szybsze niż bezprzewodowe (WiFi).
Czy router wpływa na szybkość internetu?
Tak, router ma wpływ na to, jak szybko łączymy się z internetem. Routery działające jedynie na paśmie 2.4 GHz osiągają wolniejsze prędkości niż te z dodatkowym pasmem 5 GHz. Ponadto, obecnie najnowsze routery są zgodne z WiFi 6, które zapewnia szybsze prędkości przy wielu urządzeniach i użytkownikach podłączonych do sieci jednocześnie.
Co może spowalniać prędkość internetu?
W przypadku połączenia WiFi powodów jest kilka:
- Sygnał WiFi może być osłabiany przez przeszkody, takie jak ściany i meble
- Zatłoczenie pasma – jeśli wiele urządzeń korzysta z tej samej sieci WiFi, może to prowadzić do zatłoczenia pasma i spadku prędkości
- Oddalenie od routera – im dalej jest Twoje urządzenie od routera, tym niższa może być prędkość WiFi.
Inne możliwe przyczyny to również: zbyt wiele urządzeń podłączonych do internetu, albo użytkowników wykonujących czynności wymagające dużego zużycia transferu.
Dlaczego połączenie Wi-Fi jest wolniejsze od kablowego?
Kabel Ethernet będzie zawsze szybszy od WiFi, dlatego, że jest połączony bezpośrednio, a WiFi używa fal radiowych, których jakość pogarsza się pod wpływem wielu czynników otoczenia oraz sprzętowych.
Dlaczego internet mobilny 4G LTE lub 5G działa wolno?
Internet mobilny 4G LTE lub 5G może funkcjonować poniżej swoich możliwości, gdy mamy problemy z zasięgiem, np. znajdujemy się głęboko pod ziemią lub w budynku z dużą liczbą grubych ścian z materiałów, które tłumią fale radiowe. Inną przyczyną może być zbyt wiele aplikacji używających danych w tle lub wyczerpanie się limitu dla Twojego planu internetu mobilnego (wtedy prędkość zostaje obniżona).
Jak sprawdzić, ile Mbps ma łącze internetowe?
Mbps to wartość używana zarówno przy pobieraniu (download), jak i przesyłaniu (upload) danych. Parametry te będą widoczne, jeśli wykonamy test łącza.
Czy internet 10 Mbps jest wystarczająco szybki?
Szybkość pobierania 10 Mbps sprawdzi się jedynie przy czytaniu wiadomości i wyszukiwaniu informacji. Jeśli korzystasz z internetu w bardziej zaawansowanych celach, taka prędkość będzie niewystarczająca.
Czy internet 100 Mbps jest wystarczająco szybki?
Łącze o prędkości pobierania 100 Mbps będzie odpowiednie, jeśli głównie przeglądamy internet, oglądamy YouTube lub filmy i seriale na serwisach VOD oraz mamy umiarkowaną liczbę urządzeń podłączonych do sieci. Bardziej wymagający gracze będą raczej jednak potrzebować wyższych szybkości transferu.
Czy internet 300 Mbps jest wystarczająco szybki?
Tak, internet o szybkości 300 Mbps będzie dostatecznie szybki do każdego zastosowania, w tym oglądania filmów w 4K i grania w sieci.
Jaki jest dobry wynik testu szybkości internetu?
To bardzo indywidualne i zależne od potrzeb, ale jeśli spojrzymy na raport stanu internetu w Polsce z 2025 roku (wg speedtest.pl), wynik powyżej 260 Mbps jest ponadprzeciętny, a więc można go uznać za „dobry”.
Jakie parametry powinien mieć internet?
Internet powinien zapewniać szybkie pobieranie danych po to, aby komfortowo przeglądać strony www, oglądać filmiki na YouTube, filmy i seriale VOD, a także grać w gry. Dobra prędkość przesyłania danych przydaje się, gdy dołączamy w mailach duże załączniki. Warto też pamiętać o niskim pingu (opóźnieniach w pobieraniu) oraz jitterze (zakłóceniach przesyłania).
Co zrobić, żeby poprawić szybkość łącza internetowego?
Aby uzyskać wyższe wartości pobierania i cieszyć się szybszym, stabilniejszym połączeniem, zawsze korzystaj z łącza kablowego. Ponadto, gdy nie osiągasz maksymalnych prędkości transferu danych, pomyśl o przemieszczeniu routera w lepsze miejsce, zmianie pasma (z 2.4 GHz na 5 GHz) lub wymianie routera na kompatybilny z WiFi 6.
Jaka jest maksymalna szybkość internetu dostępna w Polsce?
W chwili publikacji, najszybszy internet w Polsce to 8 Gbps w ofercie Orange (przy 1 Gbps przesyłania). Warto zaznaczyć, że taka prędkość jest dzielona pomiędzy kilka urządzeń, a maksymalny limit dla jednego urządzenia to 1 Gbps. Transfer o szybkości pobierania 1 Gbps oferuje wielu operatorów w Polsce.
Jak uzyskać największą możliwą szybkość internetu?
Najszybszą prędkość pobierania zawsze zagwarantuje nam używanie kabla Ethernet. W przypadku połączenia bezprzewodowego, warto pomyśleć o zmianie miejsca położenia routera (np. bliżej naszego urządzenia), przełączeniu się na inne pasmo lub kanał lub kupnie routera z WiFi 6.
Jak sprawdzić, jaki PING jest na połączeniu internetowym?
PING można sprawdzić albo w ramach speed testu internetu albo np. z wiersza poleceń Windows 10/11. Otwórz menu Start, wpisz „cmd”, a potem „nslookup”. Uzyskasz adres DNS swojego operatora. Następnie zamknij wiersz poleceń i otwórz go na nowo. Wprowadź komendę „ping -t X.X.X.X.” gdzie „X.X.X.X.” to wartość uzyskana przez „nslookup”. Wtedy dowiesz się, jakie Twój internet ma opóźnienie.
Może Cię zainteresować: