Jak odzyskać dane z dysku? Najlepsze programy do odzyskiwania danych

15.04.2025 |
| Clock Przeczytasz w 7 minut
Jak odzyskać dane z dysku? Najlepsze programy do odzyskiwania danych
Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

W dzisiejszym poradniku podpowiadamy, jak odzyskać dane z dysku SSD, HDD i z karty pamięci SD. Czasami wystarczy do tego darmowy program do odzyskiwania danych. W niektórych przypadkach (mocne uszkodzenie dysku, na przykład awaria mechaniczna) możesz zdać się na pomoc wyspecjalizowanego w tym aspekcie eksperta (np. w serwisie komputerowym). Niekiedy uszkodzenie dysku jest natomiast na tyle duże, że nie ma możliwości odzyskania znajdujących się tam danych.

W poniższym poradniku przedstawiamy, jak wykonać odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku w domowych warunkach i za darmo (choć niekiedy w ograniczonym zakresie). Przygotowaliśmy ten ranking programów do odzyskiwania danych – znajdziesz tam polecam i skuteczne aplikacje do zainstalowania na komputerze.

Najlepsze programy do odzyskiwania danych

Jeśli utrata danych związana jest z przypadkowym sformatowaniem lub niezamierzonym usunięciem plików, informacje można przywrócić przy pomocy specjalnego oprogramowania. Jaki darmowy program do odzyskiwania danych jest najlepszy? Mamy 5 propozycji.

Disk Drill

Disk Drill to program do odzyskiwania danych z dysku twardego lub SSD, który pozwala w łatwy sposób przywrócić nieumyślnie usunięte pliki lub te stracone w wyniku wirusów czy awarii sprzętu i oprogramowania. Ma przyjazny i dopracowany interfejs, jest szybki i łatwy w obsłudze. W darmowej wersji Disk Drill pozwala przywrócić do 500 MB utraconych danych.

Disk Drill może odzyskiwać dane z różnych dysków: SSD, HDD, z dysku laptopa lub PC, a nawet z kart pamięci (np. odzyskiwanie danych z karty SD, SDHC, SDXC, Memory Stick) oraz z pendrive USB. Ten program do odzyskiwania danych z dysku sprawdza się dla różnych systemów plików (jak choćby NTFS, FAT32, exFAT, HFS+, APFS).

Aby odzyskać skasowane pliki, należy najpierw wskazać magazyn danych, z którego mają zostać odzyskane. Disk Drill pozwala na odzyskiwanie danych z dysku komputera i dysków zewnętrznych. Program następnie skanuje wybrany nośnik w poszukiwaniu utraconych plików. Na koniec wybiera się te, które chce się odzyskać i zapisuje się je na dysku. Dostępne są wersje dla systemów Windows i macOS. Ciągłe aktualizacje i wsparcie techniczne sprawiają, że jeden z czołowych programów do odzyskiwania danych z dysku dobrze współpracuje z właściwie każdym nowym dyskiem (w tym NVMe).

Recuva

Recuva to kolejny polecany program do odzyskiwania danych w przypadku usunięcia plików przez użytkownika (np. przypadkowe formatowanie dysku, czy omyłkowe skasowanie danych), działania wirusów lub awarii sprzętu i oprogramowania. Jest prosty w obsłudze i w zaledwie kilku krokach pozwala na przywrócenie plików.

Program do odzyskiwania danych z dysku może przywrócić  różnego rodzaju utracone pliki – obrazy, muzykę czy dokumenty i oferuje ich podgląd przed odzyskaniem. Przyda się również wtedy, gdy interesuje Cię odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego, kart pamięci, a nawet danych z urządzeń mobilnych.

TestDisk & PhotoRec

TestDisk & PhotoRec to bezpłatny program do odzyskiwania danych, który ma mnóstwo możliwości i charakteryzuje się dużą skutecznością. Aplikacja jest uniwersalna i działa na systemach Windows, Linux i Mac OS.

Program TestDisk & PhotoRec pozwala między innymi na odzyskanie utraconych partycji i sektorów rozruchowych (FAT32 i NTFS) oraz skasowanych danych – zdjęć, dokumentów czy archiwów.

Stellar Free Data Recovery Software

Stellar to bezpłatna aplikacja, która pozwala odzyskać dane z dowolnego urządzenia z systemem Windows lub zewnętrznego nośnika pamięci. Stellar Data Recovery Software możesz pobrać za darmo w wersji trial. Bezpłatne odzyskiwanie danych z dysku ma jednak ograniczenie – do 1 GB danych. Stellar Data Recovery Software to bardzo popularny program do odzyskiwania danych z dysku twardego i SSD – pobrano go ponad 130 milionów razy, a średnia ocen w Google to aż 4,8/5.

Korzystanie z programu jest bardzo proste – kreator odzyskiwania danych przeskanuje dysk w poszukiwaniu usuniętych plików lub tych utraconych w wyniku formatowania urządzenia. Następnie użytkownik może wybrać dane, które chce odzyskać i zapisać je w preferowanym folderze.

MiniTool Partition Recovery

MiniTool® Data Recovery Software for Windows & Mac (dawniej: MiniTool Partition Recovery) w wersji trial to darmowy program do wyszukiwania i przywracania utraconych w wyniku usunięcia, wirusa lub awarii komputera partycji. Bez opłat możesz spróbować odzyskać dane z dysku o łącznej wielkości do 1 GB.

Aplikacja obsługuje partycje z systemem takich plików, jak FAT12, FAT16, FAT32, VFAT, NTFS i NTFS5. Ma przejrzysty interfejs i co ważniejsze, jest bardzo skuteczna. Program odzyskuje dane z dysków twardych oraz zewnętrznych nośników danych.

R-Studio Data Recovery

R-Studio Data Recovery to kolejna propozycja programu do odzyskiwania danych z dysku. To płatna aplikacja (w zależności od wybranego pakietu i formatu plików na dysku – od 40 do ponad 700 dol.). Skuteczność jest bardzo wysoka – mamy do czynienia z profesjonalnym narzędziem. Taki program sprawdzi się m.in. w dużych firmach lub jeżeli utracisz dostęp do bardzo ważnych danych.

Wise Data Recovery

Ostatnia propozycja w rankingu programów do odzyskiwania danych z dysku to Wise Data Recovery. Darmowy program zdobywa popularność dzięki szybkości działania i prostocie interfejsu. Program potrafi skutecznie odzyskać dane z dysków SSD i HDD, pendrive’ów oraz kart pamięci, oferując przy tym wersję darmową z ograniczeniami oraz wersję płatną dla bardziej wymagających użytkowników.

Na czym polega odzyskiwanie danych z dysku?

Utrata danych z dysku to nic przyjemnego. Może być to skutkiem wielu różnych uszkodzeń: fizycznych, logicznych oraz elektronicznych:

  • fizyczne (inaczej mechaniczne) uszkodzenie dysku twardego związane jest z awarią podzespołów wewnętrznych. Najczęściej dotyczy to głowicy lub napędu dysku. W tym wypadku komputer nie widzi dysku lub dysk się nie włącza. Pojawiają się też niestandardowe dźwięki.
  • uszkodzenia logiczne sprawiają, że nie ma się dostępu do wszystkich danych, dysk jednak nadal pozostaje sprawny. Przyczyną może być sformatowanie dysku, przypadkowe usunięcie danych lub np. przeinstalowanie systemu oraz wirusy.
  • uszkodzenia elektroniczne – ich przyczyną może być np. awaria zasilacza, w tym wypadku dysk nie włącza się i komputer nie widzi nośnika. Nie pojawiają się niestandardowe dźwięki. Jak odzyskać dane z dysku, który jest fizycznie uszkodzony? Czasami nie będzie to możliwe, natomiast w niektórych sytuacjach pomoże wsparcie serwisu komputerowego. Możesz spróbować użyć programu do odzyskiwania danych z dysku, nie zawsze będzie to jednak skuteczne.

Utrata danych może być spowodowana również przez różne usterki, jak chociażby zalanie dysku. W tym wypadku konieczna jest szybka reakcja. Przede wszystkim zalanego dysku nie należy osuszać na własną rękę, gdyż może to skutkować dalszą utratą danych. Najlepiej oddać wówczas komputer do serwisu.

odsyzkiwanie danych z uszkodzonego dysku

W momencie utraty danych przede wszystkim należy zachować spokój – nie nadpisywać ich, nie używać uszkodzonego dysku. Najlepiej jest jak najszybciej wyłączyć urządzenie i wyjąć dysk. Odzyskiwanie danych można wykonać samodzielnie w domu, jednak w tym wypadku warto zachować ostrożność. Dobrym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku uszkodzeń mechanicznych, jest oddanie dysku do profesjonalnej firmy.

Jak odzyskać dane z dysku zewnętrznego, którego nie widzi komputer?

Jeśli Twój komputer nie widzi dysku zewnętrznego, należy przede wszystkim zachować ostrożność, aby nie utracić danych na zawsze. Jeśli masz pewność, że nie jest to uszkodzenie mechaniczne, wypróbuj poniższe wskazówki.

Jak odzyskać dane z dysku zewnętrznego niewidocznego przez system operacyjny komputera:

  • Upewnij się, że okablowanie jest sprawne (do połączenia dysku z komputerem)
  • Sprawdź, czy odczyt lub odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego jest możliwe przy użyciu innego portu USB w Twoim komputerze
  • Spróbuj podłączyć dysk twardy do innego komputera, aby upewnić się, czy problemem nie jest port USB.
  • Sprawdź, czy masz wszystkie aktualizacje sterowników.
  • Przejdź do zakładki “zarządzanie dyskami”. Być może wystarczy przypisać literę do dysku.

Jeśli to rozwiąże problem i dysk będzie już widoczny, możesz odzyskać dane przy pomocy wymienionych już programów. Jeżeli jednak urządzenie wydaje niepokojące dźwięki, doznało uszkodzeń mechanicznych i dostęp jest przerywany, należy zaprzestać wszelkich działań i skontaktować się ze specjalistą.

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku

Jeśli doszło do uszkodzenia mechanicznego, próby przywrócenia plików najprawdopodobniej zakończą się niepowodzeniem. Lepiej jest wówczas skorzystać z pomocy doświadczonej firmy. Jej pracownicy są w stanie z większą skutecznością odzyskać różnego rodzaju pliki.

odzyskiwanie danych z dysku - cena usługi

Zastanawiasz się, ile kosztuje odzyskiwanie danych z dysku? Cena w dużej mierze zależna jest od stopnia uszkodzenia. Jednak nie mając odpowiedniego wyposażenia i doświadczenia, lepiej nie działać na własną rękę i ryzykować permanentną utratą danych, które specjalista mógłby bez problemu odzyskać.

Sprawdź usługę odzyskiwania danych Komputronik – Odzyskiwanie danych.

Programy do tworzenia kopii zapasowych:

Odzyskiwanie danych z karty SD

Odzyskiwanie danych z karty SD to temat równie ważny, jak przywracanie plików z dysków twardych czy SSD. Wiele urządzeń – od aparatów fotograficznych, przez smartfony, aż po nowoczesne drony – wykorzystuje karty SD do przechowywania kluczowych zdjęć, filmów i dokumentów.

Jeśli karta SD ulegnie uszkodzeniu lub przypadkowo zostaną z niej usunięte dane, warto działać szybko, aby zapobiec nadpisaniu utraconych plików.

Proces odzyskiwania zazwyczaj polega na podłączeniu karty do komputera za pomocą czytnika (chyba, że Twój laptop posiada wbudowany czytnik), a następnie przeskanowaniu jej zawartości za pomocą dedykowanego oprogramowania.

Kluczową rolę odgrywa tutaj możliwość podglądu znalezionych plików. Dają ją niektóre programy do odzyskiwania danych z karty pamięci. Dzięki temu można wybrać te, które najbardziej potrzebujemy odzyskać.

Kiedy możliwe jest odzyskiwanie danych z karty SD?

Warto pamiętać, że podobnie jak przy odzyskiwaniu danych z dysku SSD, szybkie podjęcie działań zwiększa szanse na pomyślne przywrócenie utraconych informacji. W obu przypadkach skrócenie czasu między utratą danych a rozpoczęciem procesu odzyskiwania jest decydująca. Jeżeli dane zostaną nadpisane (lub stanie się to kilkukrotnie), odczyt skasowanych wcześniej plików będzie znacznie trudniejszy, a czasem – niemożliwy.

W przypadku karty SD, z uwagi na jej specyficzną konstrukcję i mniejszą pojemność, oprogramowanie często radzi sobie bardzo efektywnie. Część programów oferując jedynie ograniczony zakres odzyskiwania danych, jak w darmowych wersjach popularnych narzędzi stosowanych dla dysków komputera. Ponadto, warto zainwestować w sprawdzone programy, które nie tylko wspierają odzyskiwanie danych z karty, ale również umożliwiają odzyskiwanie danych z dysku SSD, co pozwala na poszerzenie możliwości operacyjnych w razie podobnych awarii.

Jeżeli już teraz posiadasz zainstalowany program do odzyskiwania danych z dysku, sprawdź, czy odzyskasz z nim również dane z karty SD lub microSD. Część narzędzi ma naprawdę wiele funkcji.

FAQ

Czy da się odzyskać dane z dysku twardego?

Odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego lub dysku komputera wymaga specjalnego oprogramowania. W naszym rankingu zebraliśmy polecane, często zupełnie darmowe programy do odzyskiwania danych. Wystarczy zainstalować program i postępować zgodnie z instrukcjami. Jeśli odzyskanie nie jest możliwe, być może pomocna okaże się pomoc specjalistów (np. w serwisie komputerowym).

Czy da się odzyskać usunięte dane z dysku?

Jeśli dysk nie jest zbyt mocno uszkodzony, często odzyskiwanie danych z dysku twardego jest możliwe. Możesz spróbować zrobić to samemu, używając odpowiedniego programu (także darmowego). Jeśli nie, być może pomoże udanie się do specjalistów z tego zakresu. Usługa odzyskiwania danych może być jednak kosztowna (nawet kilka tysięcy złotych).

Ile trwa odzyskiwanie danych z dysku?

Jeśli wykorzystasz program do odzyskiwania danych, dane być może uda się odzyskać w kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Taka usługa w zewnętrznej firmie trwa natomiast od jednego do kilkunastu dni roboczych. Wiele zależy od rodzaju awarii dysku, który powoduje niemożliwość odczytu ważnych danych.

Czy da się odzyskać dane z dysku twardego?

Odzyskiwanie danych z dysku może być skuteczne, jeśli użyjesz odpowiedniego oprogramowania (program do odzyskiwania danych z dysku komputera). Niekiedy możliwe jest odzyskanie jedynie części danych (niektórych plików).

Ile kosztuje odzyskanie danych z twardego dysku?

Jeśli nie wiesz, jak odzyskać dane z dysku, możesz skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Koszt zależy od problemu, jaki dotyczy Twojego dysku i waha się od 500 do 5000 złotych. Warto zatem spróbować zrobić to samemu – z użyciem jednego z programów do odzyskiwania danych.

Jak za darmo odzyskać dane z dysku?

Darmowe odzyskiwanie danych z dysku SSD, dysku HDD lub karty pamięci czasem jest możliwe. W tym celu użyj jednego z programów do odzyskiwania danych z dysku.

Może Cię zainteresować: