Jak odzyskać dane z telefonu? Poradnik
Zdarza się, że telefon ulega awarii – jego ekran nie reaguje albo też urządzenie w ogóle nie chce się włączyć. To wcale nie musi jednak oznaczać, że musimy na dobre pożegnać się z naszymi plikami, które były zapisane w jego pamięci. Niestety, odzyskiwanie danych z telefonu nierzadko stanowi spore wyzwanie. W tym poradniku przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na to, by osiągnąć na tym polu sukces. Podpowiadamy też, co można zrobić, aby zabezpieczyć się przed utratą danych w przyszłości.
- Jak odzyskać dane z telefonu?
- Programy do odzyskiwania danych z telefonu
- Jak odzyskać dane z telefonu, który się nie włącza?
- Odzyskiwanie danych z telefonu z uszkodzonym ekranem
- Kiedy nie da się odzyskać danych z telefonu?
- Jak zabezpieczyć się przed utratą danych?
- FAQ
Jak odzyskać dane z telefonu?
Istnieje wiele sposobów na odzyskiwanie danych z telefonu. Android oraz iOS to systemy, które do pewnego stopnia to ułatwiają. Wiele zależy od tego, dlaczego dostęp do plików został utracony (awaria sprzętu, awaria systemu, przypadkowe skasowanie), ale zasadniczo podstawowe opcje są trzy:
- odzyskanie danych z kopii zapasowej,
- przekopiowanie danych przy użyciu komputera,
- skorzystanie z pomocy profesjonalnego serwisu.
Najprościej jest wtedy, gdy przed awarią włączyliśmy kopię zapasową lub synchronizację plików w chmurze. Dzięki temu bez problemu odzyskamy pliki, logując się na swoje konto z poziomu innego urządzenia.
W przypadku Androida najczęściej będzie to Dysk Google, a w przypadku iPhone’a – iCloud lub iTunes.
Łatwo jest też, gdy zapisujesz dane nie w wewnętrznej pamięci telefonu, lecz na karcie pamięci microSD. No chyba że ona również uległa awarii – jeśli nie, to wystarczy przełożyć ten nośnik do innego telefonu, tabletu lub laptopa (najczęściej konieczny będzie jeszcze adapter SD) i po prostu przekopiować pliki.
Można także skorzystać z pomocy specjalistów. W całej Polsce znajdują się serwisy, specjalizujące się w odzyskiwaniu danych – minusem jest jednak to, że taka usługa przeważnie sporo kosztuje (nawet 1500-2000 złotych). Dlatego lepiej zacząć samodzielnie. A pomocne mogą okazać się…
Programy do odzyskiwania danych z telefonu
Nie istnieje jeden najlepszy program do odzyskiwania danych z telefonu, bo każda sytuacja jest inna i w każdej z nich inne oprogramowanie może okazać się najlepsze. Jeśli chodzi o sprawdzone sposoby na odzyskiwanie danych, Android oferuje takie programy jak Recuva czy Disc Digger, które sprawdzą się jednak tylko wtedy, gdy telefon nie uległ awarii, lecz chcesz po prostu odzyskać pliki, które niedawno zostały skasowane.
W przypadku iPhone’ów zaś odzyskanie usuniętych plików nie jest możliwe – ze względu na sposób ich kasowania.
Jak odzyskać dane z telefonu, który się nie włącza?
W przypadku, gdy telefon się nie włącza, trudno zdziałać coś samodzielnie. W takim przypadku najlepszą opcją jest po prostu oddanie telefonu do serwisu – albo właśnie w celu odzyskania danych, albo też żeby go naprawić, dzięki czemu odzyskamy nie tylko pliki, ale też samo urządzenie, na którym się znajdują.
Znów – najlepiej, gdy dysponujesz kopią zapasową – wówczas dane z niewłączającego się telefonu odzyskasz bez najmniejszego problemu.
Odzyskiwanie danych z telefonu z uszkodzonym ekranem
Pewnym wyzwaniem, ale zdecydowanie mniejszym, jest również odzyskiwanie danych z telefonu, którego wyświetlacz uległ uszkodzeniu. Problem stanowi tu przede wszystkim brak możliwości normalnego korzystania z urządzenia, pomimo tego że zasadniczo działa.
To, co warto wypróbować w pierwszej kolejności, to podłączenie telefonu do komputera, wykorzystując w tym celu standardowy przewód USB, a następnie przekopiowanie danych z wewnętrznego magazynu danych na dysk twardy komputera, wykorzystując w tym celu systemowy Eksplorator plików.
Jest tylko jeden haczyk – ta metoda zadziała tylko wtedy, gdy przed uszkodzeniem włączysz funkcję debugowania w swoim smartfonie. W przypadku systemu Android wymaga to przejścia do Ustawień, następnie do Opcji programisty, a tam aktywowania opcji debugowania przez USB. Jeśli nie widzisz Opcji programisty, przejdź w Ustawieniach do sekcji Informacje o telefonie i 7-krotnie dotknij Numer kompilacji. Po wykonaniu tej operacji w Ustawieniach powinny pojawić się Opcje programisty.
W opisywany sposób odzyskasz zdjęcia, dokumenty i inne pliki, ale nie zawartość karty SIM (wiadomości, kontakty itp.). W przypadku tej ostatniej, najlepiej przełożyć ją do innego smartfona lub tabletu – istnieje duża możliwość, że uda się wówczas odzyskać kontakty i inne informacje przypisane do Twojego numeru telefonu.
Jest jeszcze jedna opcja, z której możesz skorzystać, gdy port USB w Twoim telefonie obsługuje OTG (informację o tym znajdziesz najczęściej w specyfikacji urządzenia). Wówczas możesz podłączyć do smartfona myszkę i za jej pomocą przejąć kontrolę. W ten sposób przekopiujesz dane do chmury lub na kartę pamięci albo też prześlesz je przez Bluetooth na inne urządzenie.
Kiedy nie da się odzyskać danych z telefonu?
Choć – jak widzisz – istnieje wiele różnych metod, to zdarza się i tak, że dane z telefonu są niemożliwe do odzyskania. Jest tak przede wszystkim w trzech sytuacjach. Pierwsza, to gdy poważnej awarii ulega sam nośnik danych (czy to pamięć wewnętrzna, czy też karta microSD).
Druga i trzecia to sytuacje, które sami spowodowaliśmy. Nie odzyskamy mianowicie plików, które trwale usunęliśmy – na przykład zdjęcia przeniesione do kosza kasują się na zawsze po 30 dniach, a wszystkie pliki ulegają destrukcji przy przywracaniu ustawień fabrycznych.
Jak zabezpieczyć się przed utratą danych?
Już Hipokrates ponad 2000 lat temu wiedział, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Zasada ta obowiązuje także wtedy, gdy chcesz uniknąć utraty danych. Odzyskiwanie plików z uszkodzonego telefonu bywa bardzo skomplikowane, ale jeśli zabezpieczysz się zawczasu – może być zupełnie proste.
Podstawowa zasada jest taka, by regularnie tworzyć kopie zapasowe plików, wykorzystując do tego na przykład Dysk Google lub przestrzeń iCloud. Dzięki temu dostęp do swoich plików możesz uzyskać zawsze i wszędzie, niezależnie od tego, czy urządzenie źródłowe działa, czy też uległo awarii.
Mówi się, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robić. Zdecydowanie lepiej czym prędzej znaleźć się w tej pierwszej grupie, nim będzie za późno. Jeśli nie ufasz chmurze, możesz też regularnie przekopiowywać pliki na inny nośnik, np. kartę pamięci.
Dobrym pomysłem może być także aktywowanie funkcji debugowania przez USB na swoim smartfonie z Androidem. Pozwoli Ci to przesłać swoje pliki na komputer, gdy zepsuje się ekran telefonu.
Warto też po prostu pamiętać o podstawowych zasadach cyberbezpieczeństwa (unikać podawania swoich danych osobowych, nie pobierać podejrzanych załączników i plików oraz stosować silne hasła) – w ten sposób unikniesz przynajmniej cyberataku, który także może zakończyć się utratą dostępu do danych.
FAQ
Jak odzyskać dane z zepsutego telefonu?
Jeśli telefon uległ całkowitej awarii, samodzielnie odzyskanie danych może być niemożliwe. W przypadku awarii samego wyświetlacza może udać się podłączenie urządzenia do komputera i przekopiowanie plików albo też podłączenie myszki do telefonu i przekopiowanie danych, np. do chmury.
Ile kosztuje odzyskanie danych z zepsutego telefonu?
Jeśli domowe metody nie zadziałają i udasz się do profesjonalnego serwisu, za odzyskanie danych zapłacisz prawdopodobnie nie mniej niż 500 złotych, a w przypadku bardziej skomplikowanych operacji nawet 1500-2000 złotych.
Czy można odzyskać usunięte dane z telefonu?
Odzyskanie plików, które sami usunęliśmy, teoretycznie jest możliwe, ale wymaga skorzystania z dodatkowego oprogramowania (takiego jak Recuva). Nie zadziała to jednak na iPhonie.
Może Cię zainteresować: