Google I/O 2025 – lista nowości, zapowiedzi, podsumowanie

Podczas dzisiejszego wydarzenia, amerykański gigant pokazał sporo nowości. Google I/O 2025 stoi pod znakiem sztucznej inteligencji, która trafia do kolejnych usług firmy. Sprawdźmy zatem, jakie premiery odbyły się podczas wydarzenia – oto podsumowanie Google I/O 2025.
Google I/O 2025 stało pod znakiem AI
Sztuczna inteligencja w centrum uwagi nikogo nie powinna dziwić. Takie podejście prezentują dziś w końcu największe koncerny. Gemini 2.5 Pro to nowa wersja flagowego modelu językowego Google. Pokazano je w odsłonie “I/O Edition”. Sztuczna inteligencja jest jeszcze bardziej zaawansowana, jeśli chodzi o rozumienie języka oraz kontekstu rozmowy z użytkownikiem.
Do złożonych obliczeń matematycznych oraz zaawansowanego programowania przeznaczono tryb “Deep Thing”. Znamy to już z konkurencyjnych rozwiązań, nic dziwnego, że i Google prezentuje tę opcję.
Dziś do najbardziej zaawansowanych funkcji Google Gemini należą NotebookLM, Whisk czy Flow. Niestety, dostęp do nich jest nie tyle płatny, co po prostu bardzo drogi. Nowa subskrypcja “AI Ultra” daje dostęp do najlepszych rozwiązań, kosztuje jednak 249,99 USD miesięcznie. Z pewnością i tak znajdą się jednak osoby, którym wydatek zwróci się z nawiązką, jeśli umiejętnie korzystają ze sztucznej inteligencji. Flagowy ChatGPT Pro też kosztuje zresztą niemało – 200 USD na miesiąc.
Wyszukiwarka Google z AI Mode – taka przyszłość nas czeka?
Bez dwóch zdań Wyszukiwarka Google (czyli po prostu to, co znajdziemy na stronie google.pl 😉 ) jest jednym z najważniejszych narzędzi w całym Internecie. Historia Wyszukiwarki sięga lat 90-tych, wtedy natomiast miała jeszcze jakąkolwiek konkurencję. Dziś wydaje się niezastąpiona, a inne firmy mogą podzielić między siebie jedynie mały ułamek tego rynku. Obecnie Google czuje jednak konkurencję inteligentnych chatbotów. Choć działają nieco inaczej, stają się realną alternatywą dla klasycznej wyszukiwarki internetowej.
Google nie pozostawia tego faktu samemu sobie. Już od jakiegoś czasu możemy widzieć “inteligentne podpowiedzi” w wynikach wyszukiwania (choć nie zawsze). Nowy produkt to zakładka “AI Mode” w wyszukiwarce. Tam możemy rozmawiać z chatbotem, zupełnie jak z choćby Google Gemini lub ChatGPT.
Możliwe jest wyszukiwanie przy pomocy obrazu, również w czasie rzeczywistym. Wystarczy pokazać do kamery (np. w smartfonie lub laptopie) jakiś przedmiot, miejsce lub sytuację, a sztuczna inteligencja rozpozna je i udzieli odpowiedzi. Identyczną funkcję znajdziemy już również w aplikacji Google Gemini dla Androida i iOS.
Uniwersalny asystent AI – Astra
Astra to zupełnie nowy projekt Google. Asystent miałby “sam myśleć”. Wykorzystując rozpoznawanie mowy i rozpoznawanie obiektów może nawiązywać interakcje z człowiekiem w czasie rzeczywistym. Moim zdaniem może być to kolejnej, nadchodzącej po chatbotach AI, ery. Możliwości, jakie ma posiadać Astra, są w końcu o wiele większe od Google Gemini lub ChatGPT.
Samomyślący asystent AI Astra nie trafi jeszcze na rynek. To wciąż projekt, z którego póki co nie skorzystają “zwykli konsumenci”. Zaprezentowane technologie mogą natomiast wkrótce trafiać do kolejnych usług Google, przede wszystkim do Gemini.
Stitch – wsparcie projektowania interfejsów
Kolejna nowość to Stitch. Narzędzie zostało przygotowane z myślą o programistach. Pozwala zamienić tekstowy opis (prompt) lub prosty szkic w gotowy interfejs użytkownika. Dzięki temu powstanie kod front-end, bez konieczności projektowania wyglądu, UI i UX.
Do skorzystania z nowego narzędzia konieczna będzie (obecnie) subskrypcja Gemini 2.5 Pro. To tam proste wskazówki zamienią się na wizualne projekty.
Imagen 4 – tworzenie obrazów AI
Google już dotychczas posiadało model pozwalający na generowanie obrazów AI. Nowa wersja również tworzy grafiki, zapewnia natomiast większy realizm. Może odwzorować sierść zwierzęcia, efekt spadającej kropli wody, a nawet fakturę tkanin i materiałów.
Teraz możliwe będzie również umieszczenie na grafice tekstu, liter, cyfr. Do niedawna sztuczna inteligencja nie radziła sobie z tym zbyt dobrze. Dziś to możliwe nie tylko w Imagen 4, ale także w DALL-E (w ChatGPT) lub Midjourney.
Generatory wideo AI – Veo 3 i Flow
Kolejne nowości znów dotyczą sztucznej inteligencji. Tym razem mowa natomiast o generowaniu i edycji wideo. Nowy model Veo 3 lepiej rozumie prawa fizyki i tworzy swoje dzieła w bardziej realistyczny sposób. Model skupia się też na prawidłowym oddaniu cieni czy odbić światła. Veo 3 “rozumie”, z jakiego materiału powinien być stworzony dany obiekt. Dzięki temu potrafi realistycznie odwzorować na przykład falowanie tkaniny na wietrze.
Flow jest edytorem filmów AI. Na podstawie poleceń tekstowych lub zdjęć może generować maksymalnie 8-sekundowe filmy. Następnie można je łączyć, aby powstały dłuższe sekwencje.
Inteligentne okulary i Android Xr
Podczas wydarzenia Google I/O 2025 zapowiedziano zupełnie nową generację smart okularów. Google rozwija je w kooperacji z Samsungiem i innymi partnerami. Do działania okularów zostanie wykorzystana nowa platforma Android XR (łączy świat wirtualnej (VR) i rozszerzonej rzeczywistości (AR)).
W nowych okularach XR Google wykorzystuje sztuczną inteligencję do asysty wizualnej i głosowej. Nowość ma jednak nie tylko być funkcjonalna – Google skupia się równie mocno na stylowym wyglądzie.
Lista nowości pokazanych na Google I/O 2025 wydaje się nie mieć końca
Zawsze czekam na tak ważne wydarzenia, jak premiera nowych produktów i usług Google. Okazuje się jednak, że zapoznanie się ze wszystkimi nowościami pokazanymi podczas I/O 2025 jest całkiem czasochłonne. Najwyraźniej Google postanowiło dodać opcje AI wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe. A muszę przyznać, że ta amerykańska firma ma dość dużo produktów, narzędzi, usług…
- w poczcie Gmail pojawią się inteligentne odpowiedzi. Mają bazować na kontekście rozmowy (wątek w Gmail), a nawet informacjach z Dysku Google
- Projekt Starline zamienia się w Google Beam. To ulepszona technologia wideokonferencji w trójwymiarowej, wirtualnej rzeczywistości. Usługa będzie lepsza, a przy tym tańsza, niż dotychczas
- Google pozwoli na wirtualne przymierzenie ubrania. Funkcja “Try It On” pokazuje, jak dana rzecz wygląda na konkretnej osobie
- hasła uznane za słabe w Chmurze Google zostaną automatycznie zmienione na silne. Odbywa się to przez Menedżera Haseł
Cóż, muszę przyznać, że czuję się pozytywnie zaskoczony. Myślę, że każdy użytkownik narzędzi Google znajdzie wśród nowości coś interesującego. Jednocześnie zachęcam do zainteresowania się podobnymi wydarzeniami – rewolucja AI dzieje się na naszych oczach!
Może Cię zainteresować:
