GIMP – najważniejsze funkcje i poradnik dla początkujących

27.07.2022 |
| Clock Przeczytasz w 7 minut
GIMP – najważniejsze funkcje i poradnik dla początkujących
Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Photoshop kosztuje niemało. Canva jest darmowa i przyjemna dla nowych użytkowników, ale nie ma zbyt wielu opcji. Photopea ma spore możliwości, ale nie zawsze zadziała offline. Pośród wszystkich tych opcji jest jeszcze jedna – program graficzny GIMP, który działa niezależnie od połączenia z siecią, nie trzeba za niego płacić i oferuje mnóstwo narzędzi. Nigdy wcześniej nie mieliście z nim styczności? Nic straconego, zapraszamy do krótkiego poradnika dla początkujących użytkowników.

Co to jest GIMP?

Mnóstwo możliwości, szeroka gama narzędzi, całkiem intuicyjny interfejs – tak można w skrócie podsumować program graficzny GIMP. Obróbka zdjęć nie jest może aż tak zaawansowana jak w Photoshopie, ale to przekłada się na łatwość obsługi narzędzia.

GIMP (GNU Image Manipulation Program) powstał w 1996 roku jako program do edycji grafiki dla systemów Linux. To otwarte oprogramowanie, które na przestrzeni lat mocno ewoluowało dzięki zaangażowaniu całej społeczności użytkowników. Dzisiaj jest dostępny na wszystkie najpopularniejsze systemy operacyjne: Windows, macOS i Linux.

GIMP - program graficzny za darmo

Niektórzy powiedzą, że to Photoshop za darmo i nie będzie w tym zbyt wielkiej przesady.

GIMP pozwala na zaawansowaną edycję zdjęć, tworzenie oryginalnych grafik czy poszczególnych elementów większego projektu.

Wiele z jego funkcji zostało zaczerpniętych z Photoshopa, ale nie jest to jego kopia. Co ciekawe, GIMP niektóre rzeczy robi nawet lepiej niż płatny Photoshop.

Czy GIMP jest darmowy?

GIMP jest w pełni darmowym programem, który powstał jako narzędzie open source. To oznacza, że każdy użytkownik może pobrać go z oficjalnej strony i cieszyć się z wszystkim możliwości, jakie oferuje – zupełni za darmo.

Czy GIMP jest po polsku?

Chociaż GIMP nie jest naszym rodzimym produktem, to znalazło się miejsce na język polski. Wszystkie funkcje zostały przetłumaczone, a narzędzia noszą polskie nazwy. Nawet krótkie opisy, wyświetlane po najechaniu kursorem na dane narzędzie, zostały przetłumaczone. Trzeba przyznać, że GIMP po polsku działa bez zarzutu

Jak pobrać GIMP-a? Jak go zainstalować?

GIMP do pobrania na komputery z Windowsem, Linuxem czy macOS znajdziemy na oficjalnej stronie narzędzia – to będzie też najbezpieczniejsze rozwiązanie. Wybieramy system, na którym pracujemy i pobieramy plik instalacyjny. Program graficzny GIMP można pobrać za pośrednictwem BitTorrent, sklepu Microsoft Store albo bezpośrednio ze strony.

Proces instalacji nie jest niczym skomplikowanym.

  1. Otwieramy pobrany plik i wybieramy język.
  2. Klikamy Zainstaluj. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać z opcji Dostosuj.
  3. Program zapyta nas, czy chcemy utworzyć skrót na pulpicie. Wybieramy wg własnych preferencji i klikamy Zakończ.

Najważniejsze funkcje GIMP

Nowym użytkownikom program graficzny GIMP może wydawać się skomplikowany. Narzędzi jest sporo, opcje po prawej i opcje po lewej, pasek na górze i prawoklik, które rozwija kolejne menu. Na szczęście to tylko pierwsze wrażenie, które po kilku godzinach spędzonych w programie szybko zniknie.

Jak powiększyć obraz w GIMP-ie?

Podstawowa funkcja w programie GIMP – skalowanie obrazu, czyli jak zmniejszyć obraz, który jest za duży albo powiększyć, jeśli jest za mały.

  • Z górnego menu albo klikając PPM wybierz zakładkę Obraz.
  • Przejdź do Skalowanie.
Jak zmniejszyć obraz w GIMP - skalowanie
  • Wybierz wymiary, jakie ma mieć grafika. Domyślne program podaje rozmiary w pixelach, ale możesz to zmienić, klikając w px po prawej stronie.
GIMP - skalowanie, wybór parametrów
  • Wpisz wymiary, do jakich obraz ma zostać przeskalowany. WAŻNE – jeśli zależy ci na zachowaniu proporcji, kłódka po prawej stronie powinna być zamknięta. Wtedy wystarczy wpisać jedną wartość, a GIMP automatycznie uzupełni proporcjonalnie drugą.
GIMP - skalowanie proporcjonalne
  • Kliknij Skaluj.

Jak usunąć tło w GIMP-ie?

Metody są dwie i zależą od tego, jak skomplikowane jest samo tło.

GIMP – usuwanie tła w jednym kolorze, zaznaczanie wg koloru:

  1. Skorzystaj ze skrótu klawiszowego Shift + O. To pozwoli zaznaczyć wybrany obszar według koloru – w tym przypadku tło.
  2. GIMP zaznaczy wybrany obszar, który wystarczy usunąć.
GIMP - szybkie usuwanie tła

Możemy też przejść z białego koloru do alfy w GIMP-ie. Jak zrobić przezroczyste tło?

  1. Przejdź kolejno do: Warstwa – Przezroczystość – Kolor na alfa.
  2. Tło usunie się automatycznie. Wystarczy potwierdzić zmianę.
GIMP - jak usunąć tło za pomocą warstw

Trochę trudniej będzie w przypadku wielokorowego tła. W tym celu będziemy musieli się posłużyć narzędziem odręcznego zaznaczania obszarów. Więcej informacji znajdziecie o tym niżej.

Powiedzmy sobie przy tej okazji o jeszcze jednej funkcji GIMP. Kadrowanie obrazów pozwala zmniejszyć obraz albo przyciąć niepotrzebne elementy. Narzędzie do kadrowania znajdziemy w przyborniku. Dzięki niemu możemy zaznaczyć wybrany fragment zdjęcia i przyciąć do pożądanych rozmiarów. 

GIMP - kadrowanie

Jak rysować w GIMP-ie?

GIMP pozwala nie tylko edytować gotowe grafiki lub zdjęcia. Możemy w nim też rysować, a narzędzi do tego nie brakuje.

Do dyspozycji użytkownika są pędzel (i jego różne kształty), ołówek, aerograf, stalówka, a wraz z nimi ogrom dodatkowych trybów, które zmieniają finalny efekt. Możemy bawić się rozmiarem końcówki rysującej, czułością, kształtem.

narzędzia rysowania w GIMP

Program pozwala też zrobić krzywe, prostokąty, elipsy, wypełnia obszar kolorem albo gradientem. W sumie narzędzi rysowniczych jest 14, a jedynym ograniczeniem staje się wyobraźnia.

wszystkie narzędzia rysowania w GIMP

Jak wycinać obiekty w GIMP-ie?

Nie zawsze chcemy wykorzystać wszystkie elementy obrazu załadowanego do GIMP. Wycinanie obiektu pozwala nam wykorzystać wyłącznie wybrany element. To też przydatna opcja dla tych, którzy zastanawiają się, jak usunąć tło w GIMP-ie, które jest złożone z kilku kolorów.

Potrzebne będzie nam narzędzie do odręcznego zaznaczania obszarów.

GIMP - wycinanie obiektu

Naszym celem jest obrysowanie krawędzi obiektu. Precyzja jest ważna, ale węzłami możemy manipulować (np. nadać im kształtu łuk). Dzięki temu nie musimy stawiać węzłów co kilka pixeli.

GIMP - ręczne zaznaczanie obszaru

Jeśli wycinany obiekt nie jest zbyt skomplikowany, możemy ułatwić sobie pracę za pomocą narzędzia inteligentne nożyce. Działa to podobnie do odręcznego zaznaczania obszarów, ale GIMP automatycznie dopasowuje się do konturu obiektu – mamy mniej klikania, wyginania i dopasowywania do obrysu.

inteligentne nożyce w GIMP

Jak zrobić fotomontaż w GIMP-ie?

Nie tylko obróbka zdjęć jest możliwa w programie GIMP. Fotomontaż pozwoli nam z kilku zdjęć lub grafik stworzyć coś zupełnie nowego. Dzięki różnym technikom obróbki zdjęć bez trudu stworzymy nowy obraz fotograficzny. Przyda się nam do tego umiejętność wycinania obiektów.

  1. Wybierz dwa zdjęcia, które chcesz ze sobą połączyć.
  2. Za pomocą odręcznego zaznaczania obszaru albo inteligentnych nożyc wytnij obiekt, który chcesz dodać do drugiego zdjęcia.
  3. Kliknij CTRL + X, aby wyciąć obiekt.
  4. Otwórz drugie zdjęcie i dodaj wycięty obiekt za pomocą CTRL + V. Umieść go w dowolnym miejscu za pomocą narzędzia przesunięcia.
GIMP - fotomontaż

To tylko początek zabawy z fotomontażem w GIMP. Odbicie lustrzane, przezroczystość elementów czy zabawa zmianą kolorów pozwolą stworzyć naprawdę oryginalne grafiki.

Jak zapisać plik w formacie .jpg?

Wszystkie tworzone pliki domyślne zapisywane są w natywnym formacie GIMP. Jak zapisać w .jpg wybrany obraz?

  1. Z menu na górze wybierz Plik, a następnie Zapisz jako. Możesz tuż użyć skrótu klawiszowego CTRL + SHIFT + E.
  2. Zobaczysz nowe okno, a na jego dole pole opisane Wybór typu pliku. Z rozwijanej listy wybierz format, w którym chcesz zapisać grafikę.
GIMP - jak zapisać w jpg wybrany obraz

Jak dodać czcionkę do GIMP-a?

GIMP ma wbudowane kilkadziesiąt czcionek, ale możemy też dodać nowe.

  • Pobierz dowolną rodzinę czcionek i rozpakuj plik w wybranym miejscu.
  • W programie przejdź kolejno do Edycja i Preferencje.
dodawanie czcionek w GIMP
  • W nowym oknie zjedź na sam dół do Katalogi. Kliknij ikonę plusa, a na rozwijanej liście wybierz folder Czcionki.
GIMP - dodawanie nowych czcionek
  • Kliknij Dodaj nowy katalog.
dodaj czcionki do GIMP
  • Wybierz folder z czcionkami, które chcesz dodać i gotowe.

Jak zrobić znak wodny?

Czasem chcemy zabezpieczyć przygotowaną grafikę i na to też pozwoli nam GIMP. Znak wodny wykonamy w kilku krokach.

  • Otwórz grafikę, którą chcesz oznaczyć znakiem wodnym.
  • Wybierz narzędzie Tekst i zaznacz obszar, w którym chcesz umieścić znak wodny.
  • Wybierz czcionkę, dopasuj rozmiar i wygląd. Wpisz tekst.
  • Ostatni etap, czyli zmniejszenie krycia warstwy. Znak wodny musi być widoczny, ale nie może zostać po prostu białym lub czarnym napisem.
GIMP - znak wodny i zmiana krycia warstwy

Stworzenie własnego logo to dobry sprawdzian umiejętności obsługi programu GIMP. Przydadzą się wcześniej opisane funkcje i narzędzia – pędzle, wycinanie obiektów i usuwanie tła, dodawanie wybranych czcionek i skalowanie obrazów.

Jeśli uda ci się stworzyć pierwsze logo, a z efektów będziesz zadowolony, możesz uznać, że podstawy programu masz opanowane.

GIMP online – jakie ma funkcje?

GIMP w wersji online jako taki nie istnieje, ale można skorzystać z wersji przeglądarkowej programu, jaką oferuje OffiDocs.

GIMP online

Alternatywnie możemy zainstalować GIMP-a jako rozszerzenie do przeglądarki Chrome, Opera czy Firefox.

GIMP - wtyczka do przeglądarki

Program graficzny GIMP w przeglądarce jest ciekawą opcją dla osób, które nie będą korzystały z niego często i nie chcą instalować narzędzia na komputerze.

Nie jest to pełna ani najnowsza wersja narzędzia, ale zawiera wszystkie podstawowe funkcje GIMP – zmiana i redukcja kolorów, wycinanie obiektów, skalowanie, usuwanie tła, praca na warstwach, klonowanie i wiele więcej. Narzędzie działa nadzwyczaj szybko. Jasne, wykonanie niektórych czynności zmusza do odczekania kilku sekund, ale poza tym niewiele można mu zarzucić.

Opinie użytkowników GIMP-a. Czy warto z niego korzystać?

Jedni zachwycają się możliwościami i mówią, że to Photoshop za darmo, inni uważają, że rasowy grafik musi pracować na płatnych narzędziach. Każdy ma trochę racji, ale jakby na to nie spojrzeć, GIMP jest po polsku, daje mnóstwo możliwości, a przede wszystkim – nie uszczupli portfela.

Jednocześnie jest bardzo łatwy i intuicyjny w obsłudze, więc świetnie sprawdza się jako narzędzie do nauki i zabawy z edycją zdjęć. Można zaimplementować do niego mnóstwo dodatków, zwiększając tym samym funkcjonalność programu i przekształcając go w narzędzie dla ekspertów.

Na zakończenie powiedzmy sobie uczciwie, że to nie program decyduje o efektach, a umiejętności i talent grafika.

Może Cię zainteresować: