Czy BLIK zbliżeniowy jest bezpieczny? Jak to działa?

23.11.2021 |
| Clock Przeczytasz w 3 minuty
Czy BLIK zbliżeniowy jest bezpieczny? Jak to działa?
Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Szybkie płatności za pośrednictwem kodu BLIK zna już chyba każdy z nas. Jest to popularna i wygodna forma płatności, z której możemy korzystać za pośrednictwem aplikacji mobilnej swojego banku. Ale czy wiecie, jak działa BLIK zbliżeniowy? Tę nową funkcję już wkrótce ma udostępnić kilka pierwszych banków. Jakie warunki musisz spełniać, aby zapłacić BLIKIEM zbliżeniowo? Jak to działa i czy taka forma płatności jest bezpieczna? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Jak działa BLIK zbliżeniowy?

Dotychczas korzystaliśmy z płatności BLIK przy użyciu kodu. Teraz możemy zrobić to jeszcze szybciej i wygodniej – zbliżeniowo. Wystarczy, że jednorazowo aktywujemy w aplikacji mobilnej banku płatności zbliżeniowe BLIK.

Blik zbliżeniowy

Trzeba następnie ustawić limit płatności tą metodą.

Blik zbliżeniowy limity

Kolejny krok to zatwierdzenie naszego wyboru i gotowe.

Blik zbliżeniowy aktywacja

Brzmi naprawdę nieskomplikowanie, prawda? Na szczęście, faktycznie, cały proces jest bardzo łatwy.

Jak zapłacić Blikiem zbliżeniowym?

Wystarczy zbliżyć odblokowany telefon do terminala… i tyle! Oczywiście z włączoną funkcją NFC i po aktywowaniu usługi w bankowości mobilnej. Co więcej, aby dokonać płatności, nie musimy być w zasięgu sieci komórkowej ani nie potrzebujemy do tego Internetu – BLIK zbliżeniowy i tak zadziała.

To jedna z zalet nowego rozwiązania, ale na tym nie koniec. Aby zapłacić zbliżeniowo BLIKIEM nie musimy też logować się bezpośrednio do aplikacji bankowej ani wpisywać kodu.

Jeśli ktoś korzystał wcześniej z Google Pay albo Apple Pay, powinien potrafić wyobrazić sobie, jak to działa. Różnica pomiędzy tymi dwoma sposobami płacenia telefonem jest jedna – nie trzeba podpinać karty debetowej.

W efekcie BLIK NFC to jeszcze wygodniejsze, szybsze i łatwiejsze zakupy.

BLIK zbliżeniowy w czterech krokach:

  • Poinformuj sprzedawcę, że chcesz zapłacić zbliżeniowo telefonem
  • Odblokuj telefon i zbliż go do terminala
  • Na ekranie smartfonu zobaczysz wszystkie informacje dotyczące płatności
  • Poczekaj na potwierdzenie i gotowe.

Co jest potrzebne, aby płacić zbliżeniowo BLIKIEM?

Aby zapłacić zbliżeniowo BLIKIEM potrzebujemy telefonu, który obsługuje NFC (dzisiaj większość smartfonów tę funkcję posiada), aplikacji do bankowości mobilnej i Androida (6.0 i nowszy). Użytkownicy iPhonów, przynajmniej na razie, nie będą mogli skorzystać z nowej opcji.

Konieczne jest również aktywna blokada urządzenia. Chodzi tu przede wszystkim o względy bezpieczeństwa. Zabezpieczenie telefonu kodem, odciskiem palca czy funkcją biometryczną jest tutaj wystarczające.

Usługa jest dostępna wyłącznie w aplikacji mobilnej banku, którą mamy zainstalowaną na telefonie. Większość z nas takową posiada, a jeśli nie, to wystarczy, że pobierzemy ją ze sklepu Google Pay, zalogujemy się i aktywujemy płatności zbliżeniowe BLIK.

BLIK zbliżeniowy – jakie banki tę usługę?

Dostęp do usługi jest otwarty dla każdego banku, który oferuje BLIKA. Na oficjalnej stronie możemy przeczytać:

Już w najbliższym czasie płatności zbliżeniowe BLIK udostępni swoim klientom 6 banków – Alior Bank, ING Bank, Bank Millennium, mBank, PKO Bank Polski i Santander Bank Polska. Dostęp do usługi jest otwarty dla każdego banku oferującego BLIKA.

W zasadzie dzisiaj każdy z tych banków wprowadził już nową funkcję. Wystarczy ją aktywować i cieszyć się nowymi możliwościami. To oczywiście, nie oznacza, że pozostałe banki nie udostępnią tej opcji. Być może z czasem lista zacznie się wydłużać.

Czy płatność zbliżeniowa BLIKIEM jest bezpieczna?

W przypadku każdej nowej technologii obejmującej płatności zbliżeniowe, czy to smartfonami czy to zegarkami, pojawiają się wątpliwości dotyczące względów bezpieczeństwa. W przypadku BLIKA nie powinno być żadnych powodów do zmartwień.

Przed utratą środków na koncie chronią nas przede wszystkim zabezpieczenia telefonu, a te wcale nie są tak łatwe do złamania. Nie zapłacimy też telefonem z przypadku. W końcu trzeba zbliżyć go do terminala. A jeśli zgubimy smartfon, wystarczy zadzwonić do banku, aby zablokować konto.

Podsumowując: tak, BLIK zbliżeniowy jest jak najbardziej bezpiecznym sposobem płatności.

Może Cię zainteresować: