Co to jest SmartThings? Jak działa? Funkcje i możliwości aplikacji SmartThings

Systemy sterowania inteligentnym domem stają się coraz powszechniejszym rozwiązaniem. Ze względu na łatwość ich budowania i atrakcyjne ceny, urządzenia smart nie są już domeną wyłącznie nowoczesnych budynków. Z łatwością można je zainstalować bez wykonywania generalnego remontu. Jednym z rozwiązań smart, które zasługuje tutaj na uwagę jest aplikacja SmartThings. Co to jest, jakie ma funkcje i jak działa?
- Co to jest SmartThings?
- Czym rożni się od SmartView?
- Jakie są główne funkcje SmartThings?
- Co można podłączyć do aplikacji?
- Na jakie urządzenia dostępna jest aplikacja?
- Czym jest SmartThings Find?
Co to jest SmartThings?
SmartThings jest aplikacją firmy Samsung, pozwalającą na kontrolowanie domowych urządzeń za pomocą smartfonu. Dzięki aplikacji możesz monitorować sprzęty gospodarstwa domowego, nawet podczas przebywania poza domem.
Jak dokładnie działa ten system smarthome? Otóż opiera się on o wspólną sieć Wi-Fi. To do niej muszą być podłączone wszystkie urządzenia, którymi chcemy sterować z telefonu. SmartThings wykorzystuje najnowszy standard łączności Matter, który jest wykorzystywany przez ponad 280 firm tworzących m.in. urządzenia smart home.
Sterowanie urządzeniami SmartThings odbywa się poprzez smartfon, który nie musi być podłączony do domowej sieci Wi-Fi. Wystarczy dostęp do internetu z dowolnego miejsca na świecie.
Czym różni się od SmartView?
Aplikacja SmartThings nie była pierwszym podejściem Samsunga do zdalnego kontrolowania elektroniki domowej przez smartfon. Wcześniejszym rozwiązaniem było SmartView, które w październiku 2020 roku zostało oficjalnie zastąpione przez nową aplikację.
To, czym głównie różni się SmartThings od SmartView to obsługiwane przez obie aplikacje urządzenia. Ta pierwsza pozwala połączyć niemal każdą elektronikę domową, z kolei SmartView – wyłącznie telewizory.
Największym problemem związanym z wycofaniem SmartView na rzecz nowej aplikacji jest pozbawienie wsparcia starszych telewizorów Samsunga. Urządzenia zakupione przed 2016 rokiem mogą pracować z aplikacją SmartView, jednak ta nie jest już aktualizowana.
Niemożliwe jest również zainstalowanie nowej aplikacji Samsunga na starszych modelach telewizorów, gdyż te w większości przypadków nie są kompatybilne z tą technologią.
W nowych urządzeniach jako Smart View określana jest funkcja przesyłania obrazów i filmów z urządzeń mobilnych na telewizor.
Jak działa aplikacja i jakie są jej główne funkcje?
SmartThings działa w oparciu o wspólną sieć Wi-Fi. Oznacza to, że urządzenia połączone ze sobą w ten sposób mogą być kontrolowane zdalnie przez smartfon lub komputer.
Główne funkcje:
- zdalne sterowanie urządzeniami (włączanie, wyłączanie, uruchamianie programów),
- tworzenie scenariuszy (programów), dzięki którym możemy zaprogramować złożone czynności, m.in. wyłączenie oświetlenia w domu, uruchomienie zmywarki i uzbrojenie alarmu po wyjściu z domu,
- grupowanie urządzeń,
- ustalanie harmonogramu pracy wybranych urządzeń lub ich grup (np. parzenie kawy o poranku, włączenie klimatyzacji przed powrotem z pracy, dostosowanie światła – koloru i natężenia w trakcie oglądania filmów etc.)
- zdalny podgląd odczytów z czujników i pozostałych urządzeń w domu (np. temperatury),
- kontrolowanie zużycia energii przez poszczególne urządzenia (np. lodówki czy telewizora),
- sterowanie urządzeniami za pomocą asystenta głosowego (Bixby, Amazon Alexa i Asystent Google).
- monitoring oraz kontrola domu i mieszkania.
Aplikacja jest to kompleksowym rozwiązaniem smart home, które pozwala kontrolować wszystkie kompatybilne urządzenia z poziomu smartfona lub komputera z dowolnego miejsca z dostępem do internetu.
Praktyczne zastosowania SmartThings
Możliwości SmartThings są naprawdę szerokie, a współpraca z wieloma producentami systematycznie je poszerza.
Co można podłączyć do SmartThings?
Zarządzanie smart home – zdaniem Samsunga – ma być tak rozbudowane, aby móc kontrolować niemal każdy element w domu. W związku z tym, do SmartThings możemy podłączyć:
- telewizory
- zestawy kina domowego i soundbary
- pralki i suszarki, którym można ustalić harmonogram pracy lub zdalnie uruchomić program
- klimatyzatory, termostaty
- oczyszczacze i nawilżacze powietrza
- piekarniki
- płyty kuchenne
- roboty sprzątające (odkurzacze smart)
- inteligentne żarówki i zestawy oświetleniowe
- wszelkie czujniki (ruchu, światła, zalania etc.)
Wszystkie urządzenia podłączone do SmartThings tworzą jeden ekosystem, dzięki czemu możesz np. otrzymywać powiadomienia na telewizorze, że piekarnik nagrzał się do ustalonej temperatury, albo trzeba wymienić w oczyszczaczu powietrza lub wykorzystać robota sprzątającego z kamerką, aby sprawdzić, jak sobie radzą pozostawione w domu zwierzaki. A to tylko kilka możliwości. jakie daje SmartThings.
Czy SmartThings współpracuje tylko z urządzeniami Samsunga?
SmartThings jest w pełni kompatybilne z urządzeniami innych marek, niż Samsung. Pełna lista producentów jest dostępna na oficjalnej stronie SmartThings: https://partners.smartthings.com/supported-devices. Ponadto w systemie działa wiele produktów smart home popularnych producentów, m.in. Philips Hue, Fibaro czy Sonos.
Każdy produkt, który można połączyć z aplikacją jest oznaczony etykietą Works with SmartThings.
Na jakie urządzenia dostępna jest aplikacja SmartThings?
Najwygodniejszą formą zdalnego zarządzania domem jest kontrolowanie go z poziomu urządzenia mobilnego – najczęściej wykorzystujemy do tego smartfony. Samsung zadbał więc o to, aby nowa aplikacja było dostępne nie tylko na telefony z Androidem, ale również z iOS. Aplikację zainstalujemy również na tabletach Apple z systemem iPad OS. Oprócz tego – od niedawna aplikację SmartThings uruchomimy również na komputerach z systemem Windows. Oprogramowanie jest dostępne w oficjalnym sklepie Microsoft Store. Aplikacja do zdalnego sterowania domem jest całkowicie darmowa na każdej dostępnej platformie (Android, iOS oraz Windows).
SmartThings Find – co to?
SmartThings Find jest rozszerzeniem aplikacji SmartThings, które pozwala zlokalizować zagubione urządzenia. To rozwiązanie, choć skuteczne i przydatne, niestety ma pewne ograniczenia. Lista produktów kompatybilnych z tą funkcją jest ograniczona do linii Galaxy (a więc do wybranych słuchawek, telefonów, zegarków lub tabletów).
Działanie opiera się tutaj o technologię Bluetooth LE i UWB. Oznacza to, że nawet z wyłączonego urządzenia możesz otrzymać sygnał, informujący o jego lokalizacji. Do precyzyjnego określenia lokalizacji zgubionego sprzętu wykorzystać można łączność UWB (Ultra Wide-band). Bez niej obszar poszukiwań będzie nieco większy.
Może Cię zainteresować:
- Jak namierzyć skradziony lub zgubiony telefon z Androidem?
- ZigBee, Z-Wave, WiFi, Bluetooth i radiówka – jak działają systemy łączności smart home?
- Czym jest Internet Rzeczy? Przykłady urządzeń IoT (Internet of Things)
- Jak działa Android TV? Czym różni się od Google TV?
- Jak przesłać obraz na z telefonu na telewizor?
- Pilot do telewizora w telefonie – jak to zrobić?