Aplikacja mojeIKP – aktywacja, logowanie, najważniejsze funkcje

27.03.2024 |
| Clock Przeczytasz w 6 minut
Aplikacja mojeIKP – aktywacja, logowanie, najważniejsze funkcje
Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Czy dane na temat Twojego zdrowia mogą być gromadzone w sieci? Okazuje się, że tak. Wystarczy zajrzeć na mojeIKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta w wersji mobilnej. Jak to działa, jakie możliwości oferuje i przede wszystkim – czy jest bezpieczne? Odpowiedzi na najważniejsze pytania znajdziesz w naszym artykule.

Internetowe Konto Pacjenta – co to jest?

IKP (Internetowe Konto Pacjenta) pozwala na bieżący wgląd do danych medycznych – Twoich, dziecka albo osoby, która Cię do tego upoważniła.

Internetowe Konto Pacjenta ułatwia korzystanie z usług cyfrowych oraz gromadzi najważniejsze dane dotyczące zdrowia w jednym miejscu.

Zyskuje na tym pacjent, który nie musi nosić ze sobą całej dokumentacji medycznej i lekarz, który ma wgląd w dotychczasowy przebieg leczenia.

IKP - internetowe konto pacjenta

Konto jest bezpłatne i ma je każdy, kto ma PESEL. Wystarczy się zalogować, ale o tym powiemy za chwilę. IKP to informacje dotyczące odbytego leczenia, bieżącego i przyszłego (np. wystawione skierowania). Co więcej, dzięki niemu ogrom rzeczy załatwiamy bez wychodzenia z domu i wizyt u lekarza – to zdecydowanie największa zaleta aplikacji.

Jakie informacje znajdują się na IKP?

Skupmy się na chwilę na tym, co tak naprawdę daje Internetowe Konto Pacjenta:

  • Odbiór e-recepty lub e-skierowania bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że zalogujesz się na IKP. E-receptę możesz otrzymać również na maila albo smartfona, o ile podałeś swój numer telefonu albo adres mailowy.
  • Bez konieczności dzwonienia czy wizyt u lekarza zamówisz e-receptę na leki, które przyjmujesz stale oraz odbierzesz kolejną bez wizyty w gabinecie (dotyczy chorób przewlekłych i po konsultacji, np. telefonicznej).
  • Będziesz na bieżąco z danymi na temat zdrowia Twojego dziecka, które nie ukończyło jeszcze 18. roku życia.
  • Możesz szybko udostępnić dane medyczne Twojemu lekarzowi.
  • Wgląd do pełnej historii leczenia, przepisanych leków i wystawionych skierowań.
  • Wybór lub zmiana lekarza/pielęgniarki lub położnej POZ.
  • IKP pozwoli Ci złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ.
  • W IKP szybko pobierzesz UCC (Unijny Certyfikat Covid).
  • Osoby po 40 roku życia mogą ubiegać się o wydanie e-skierowania na badania w ramach programu Profilaktyka 40 Plus.
  • Przy e-recepcie znajdziesz informacje odnośnie dawkowania leków.
  • Za pomocą Internetowego Konta Pacjenta umówisz termin na przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19.
internetowe konto pacjenta IKP

Czy Internetowe Konto Pacjenta jest bezpieczne?

To prawda, że IKP gromadzi mnóstwo danych o pacjentach. Całkiem słuszne jest zatem pytanie, czy wszystkie te informacje są bezpieczne. Niestety, jak to zwykle bywa w tej kwestii – wiele zależy od użytkownika.

Serwis jest szyfrowany i ma wbudowane zabezpieczenia, które stosują również banki. Do tego znajduje się na bezpiecznej domenie. Po dłuższej nieaktywności sesja zostanie automatycznie przerwana, a pacjent wylogowany z konta. Po stronie zabezpieczeń technicznych wszystko jest jak należy.

O ile użytkownik będzie przestrzegał wszystkich zasad związanych z bezpieczeństwem w sieci – niż złego nie powinno się wydarzyć, a dane pozostaną bezpieczne. Przy czym należy pamiętać, aby zawsze potwierdzić, czy logujemy się na właściwej stronie i czy po prawej stronie paska adresu znajduje się symbol zamkniętej kłódki.

Aplikacja mojeIKP – co to jest?

aplikacja mojeIKP

Z Internetowego Konta Pacjenta można korzystać w przeglądarce albo zainstalować aplikację mobilną mojeIKP. Zaznaczmy od razu, że wersja na urządzenia mobilne nie zawiera wszystkich tych funkcjonalności, do których mamy dostęp z poziomu komputera. Niemniej jednak, te podstawowe i najbardziej przydatne funkcje są dostępne. Aplikacja Ministerstwa Zdrowia jest bezpłatna.

Aplikacja mojeIKP jest dostępna na smartfony z systemem Android oraz iOS. Obsługa jest banalnie łatwa, ale pierwsze logowanie będzie przebiegło nieco inaczej niż każde kolejne.

Najważniejsze funkcje mojeIKP

Aplikacja mojeIKP oferuje następujące funkcje:

  • dostęp do e-recept (z opcją podejrzenia dawkowania) i e-skierowań.
  • Historia wystawionych recept i skierowań.
  • W aptece nie musisz podawać numeru e-recepty i PESEL. Wystarczy, że okażesz kod QR z aplikacji.
  • Łatwe umawianie się na szczepienia przeciw COVID-19 i podgląd wyniku testu na koronawirusa.
  • Dostęp do Unijnego Certyfikatu COVID.
  • Dostęp do portalu Diety NFZ (plany żywieniowe, opisy diet, e-booki z dietami i filmy).
  • Szybkie upoważnienie lekarza do informacji nt. Twojego zdrowia.
  • Podgląd planowanych terminów, wraz z placówkami, na podstawie skierowania.
  • Ustawienie przypomnienia o konieczności zażycia leków.

Jakie jeszcze funkcje oferuje mojeIKP?

Oprócz wyżej wymienionych funkcji w mojeIKP znajdziesz też aktualną listę bezpłatnych leków dla dzieci do 18 lat i osób powyżej 65. roku życia. Warto wspomnieć także o zakładce “Pierwsza pomoc”, do której można przejść nawet bez zalogowania się. Znajdują się tam niezbędne informacje, które krok po kroku pozwolą Ci udzielić pomocy w nagłych sytuacjach.

Niedawno w aplikacji mojeIKP pojawiła się też możliwość skorzystania z programu zdrowotnego Profilaktyka 40 PLUS. W odpowiedniej zakładce można wypełnić ankietę i zgłosić się na badanie. Do tego także w aplikacji można znaleźć program “8 tygodni do zdrowia”. Jest to bezpłatny plan bezpiecznych treningów oraz możliwość przeprowadzenia testów zdrowotnych i kondycyjnych.

W aplikacji można też skorzystać ze skanera leków, kromierza, licznika wody, sprawdzania daty ważności leków oraz IPOM, czyli Indywidualnego Planu Opieki Medycznej, który zastępuje dokumentację papierową. Dzięki temu, jako pacjent, zyskujesz dostęp do harmonogramu badań, wizyt czy konsultacji.

Jak zamówić receptę w mojeIKP na smartfonie?

Usługa przeznaczona jest wyłącznie dla osób, które biorą leki na stałe. Możliwe jest zamówienie kolejnej recepty na przepisany wcześniej lek. To wygodne – gdy zapas medykamentów się kończy, nie musimy już dzwonić do lekarza i umawiać wizyty.

E-receptę zamówimy tylko na lek, który wcześniej został przepisany przez lekarza.

Aby zamówić receptę w mojeIKP przechodzimy do aplikacji. Logujemy się i otwieramy zakładkę „e-zdrowie„. Tam wyszukujemy receptę z lekiem, którego aktualnie potrzebujemy. Naciskamy przycisk „Zamów e-receptę” i gotowe. Użytkownik aplikacji mobilnej ma tu też możliwość wpisania dodatkowego komentarza dla lekarza. Może dotyczyć np. aktualnego dawkowania, czy efektów działania leku.

Zamawianie recepty w mojeIKP
Zamawianie recepty w mojeIKP (źródło: pacjent.gov.pl)

Wcześniej wymagane jest wybranie swojej przychodni POZ i lekarza prowadzącego (lekarz podstawowej opieki zdrowotnej). Możemy ustawić tę opcję w Internetowym Koncie Pacjenta, a także osobiście – w swojej przychodni.

Jak sprawdzić, co się dzieje z zamówioną e-receptą?

Aplikacja mojeIKP pozwala też sprawdzić, jaki jest status naszej zamówionej e-recepty. W tym celu odnajdujemy receptę i sprawdzamy kolor kropki przy tej pozycji. Odpowiednie kolory oznaczają statusy „W weryfikacji”, „Zrealizowane” i „Odrzucone”. Tu mamy też możliwość anulowania prośby o wydanie recepty.

MojeIKP – aktywacja i logowanie w aplikacji

Podstawowy krok, to, oczywiście, instalacja aplikacji. Pierwsze uruchomienie będzie przebiegało inaczej niż każde kolejne. Na szczęście, w moje IKP logowanie i aktywacja konta odbywa się bardzo intuicyjnie.

Otwieramy aplikację moje IKP. Aktywacja konta odbędzie się dopiero po przerzuceniu powiadomień na ekranie głównym i chwilę później docieramy do przycisku Przejdź do aktywacji.

mojeIKP - aktywacja konta

Pojawi się ekran głównym aplikacji IKE. Rejestracja przebiegnie w kilku prostych krokach. Klikamy w Zarejestruj się i wybieramy sposób logowania.

mojeIKP logowanie

Mamy następujące opcje:

  • Profil zaufany
  • Logowanie za pomocą jednego z banków (większość polskich banków znajduje się na liście, więc nie powinno być żadnych problemów).
  • Aplikacja mObywatel (należy zeskanować kod QR za pomocą aplikacji),
  • e-Dowód (można użyć aplikacji mobilnej lub komputera z czytnikiem),
  • USE eID.

Po udanym logowaniu akceptujemy regulamin.

regulamin mojeIKP

Od teraz możemy cieszyć się funkcjonalnościami, jakie daje aplikacja mojeIKP.

mojeikp - ekran główny aplikacji

W aplikacji ustawiamy swój PIN, ale to, co zasługuje na ogólną pochwałę, to możliwość logowania za pomocą odcisku palca albo skanu twarzy – generalnie funkcji biometrycznych, które zwykle już mamy zaimplementowane w systemie.

Przez długi proces logowania przechodzimy tylko raz, czyli w momencie konfigurowania moje IKP. Z każdym kolejnym uruchomieniem wystarczy PIN, odcisk palca albo skan twarzy.

Jak dodać dziecko do mojeIKP?

Wspomnieliśmy już, że IKP dziecka jest do wglądu rodzica, pod warunkiem, że pociecha nie ukończyła 18. roku życia. Jeśli jednak chcemy zobaczyć dane, musimy pamiętać, że dostęp do konta dziecka ma rodzic, który zgłosił je do ZUS. Aby zyskać dostęp do tych informacji w mojeIKP, najpierw wchodzimy w Menu, kolejno w Moje konto – na liście wyświetlą się konta Twoich dzieci i osób, które upoważniły Cię do wglądu. Wybieramy to, do którego chcemy mieć podgląd.

Telefony w promocyjnych cenach

Może Cię zainteresować: