Jak sprawdzić IP komputera i laptopa? Co to jest adres IP?
Konfiguracja i identyfikacja urządzeń czy rozwiązywanie rozmaitych problemów z siecią – jest wiele sytuacji, w których warto wiedzieć, jak sprawdzić IP komputera. Nie jest to nic trudnego, choć instrukcja różni się w zależności od systemu operacyjnego. W tym poradniku podpowiadamy, gdzie znaleźć IP komputera z systemem Windows, macOS lub Linux. Wyjaśniamy też, co to jest IP i jakie są jego rodzaje.
- Jak sprawdzić IP komputera Windows?
- Jak sprawdzić IP komputera macOS?
- Jak sprawdzić IP komputera w Linuxie?
- Adres IP – co to jest?
- Rodzaje adresów IP
Jak sprawdzić IP komputera Windows?
W przypadku systemu Windows 11 istnieją dwa podstawowe sposoby na to, jak sprawdzić adres IP komputera. Żaden z nich nie należy do szczególnie skomplikowanych, oba zaś pozwalają szybko odnaleźć poszukiwaną odpowiedź.
Pierwszy sposób polega na wykorzystaniu systemowych Ustawień – jak znaleźć IP komputera, korzystając z tego panelu?
- Uruchom Ustawienia (np. skrótem klawiszowym Win + I).
- Przejdź do sekcji Sieć i Internet, korzystając z menu po lewej stronie.
- Wybierz rodzaj połączenia (Wi-Fi w przypadku sieci bezprzewodowej lub Ethernet w przypadku sieci przewodowej).
- Kliknij przycisk Właściwości sprzętu.
- Tam widoczny jest między innymi adres IP komputera.
Drugi sposób na to, jak sprawdzić IP laptopa lub komputera stacjonarnego, jest szybszy, ale może odstraszać mniej zaawansowanych użytkowników. Wymaga bowiem skorzystania z wiersza poleceń. Jego atutem jest za to fakt, że bez problemu skorzystasz z niego zarówno w systemie Windows 11, jak i którejś ze starszych wersji Okienek. Aby poznać IP postępuj według poniższej instrukcji.
- Uruchom Menu Start.
- Wpisz cmd i wciśnij klawisz Enter.
- W nowym oknie wpisz komendę: ipconfig. Adres IP widoczny jest w wierszu IPv4 Address.
W przypadku starszych systemów, takich jak Windows 10 czy Windows 8, adresu IP możesz poszukać także w Panelu sterowania. Po jego uruchomieniu wybierz Sieć i Internet, następnie Centrum sieci i udostępniania, a tam kolejno: Zmień ustawienia, Stan lub Status i wreszcie Szczegóły.
Jak sprawdzić IP komputera macOS?
Instrukcja wygląda nieco inaczej, gdy chcesz dowiedzieć się, gdzie sprawdzić adres IP komputera Mac lub MacBooka. W przypadku urządzeń firmy Apple działających pod kontrolą systemu macOS należy kolejno:
- Kliknąć Menu Apple (logo Apple w lewym górnym rogu ekranu).
- Wybrać Ustawienia systemowe.
- Otworzyć Sieć.
- Na liście po lewej wybrać rodzaj połączenia, na przykład Wi-Fi. Z prawej strony pojawi się status, a pod nim informacja o tym do jakiej sieci podłączony jest komputer – to też właśnie miejsce, gdzie jest IP komputera z systemem macOS.
Podobnie jak w przypadku komputerów z systemem Windows, tak i na macOS można także znaleźć IP poprzez wiersz poleceń. W tym celu należy:
- Wpisać Terminal w wyszukiwarce Spotlight i kliknąć Enter.
- W otwartym oknie wpisać ipconfig getifaddr en0 i kliknąć Enter, aby poznać lokalny adres IP.
- Wpisać curl ifconfig.me i kliknąć Enter, aby poznać publiczny adres IP.
Jak sprawdzić IP komputera w Linuxie?
Istnieje wiele dystrybucji Linux (np. Ubuntu, Fedora, Linux Mint itd.). W każdej z nich numer IP komputera może znajdować się w trochę innym miejscu, choć nigdy nie będzie on jakoś szczególnie ukryty.
Zatem gdzie sprawdzić IP komputera stacjonarnego lub laptopa w najpopularniejszych spośród linuxowych dystrybucji? Prawie zawsze odniesiesz sukces, jeśli klikniesz ikonę połączenia sieciowego na pasku zadań, następnie przejdziesz do ustawień sieci, a tam odnajdziesz sekcję Informacje o połączeniu.
Adres IP – co to jest?
A tak w ogóle to co to adres IP? Definicja, jaką można znaleźć w podręcznikach mówi, że jest to unikalny identyfikator, który nadawany jest urządzeniom łączącym się z Internetem albo z siecią lokalną.
Adres IP (z angielskiego Internet Protocol) umożliwia administratorom sieci zidentyfikowanie podłączonych urządzeń, zarządzanie nimi oraz nadawanie lub odbieranie niektórych uprawnień. Można na przykład zablokować dostęp do wybranych stron internetowych, jak również ustalać inne reguły wzajemnej komunikacji między sprzętami.
Obecnie stosuje się dwa standardy zapisywania adresu IP – IPv4 oraz IPv6. Adres zapisany w pierwszym z wymienionych standardów składa się z czterech liczb. Każda mieści się w przedziale od 0 do 255 i jest oddzielona kropką, na przykład 192.168.1.1.
Adres w standardzie IPv6 jest dłuższy i składa się z ośmiu sekcji, na przykład: 2001:0db8:0000:0001:0000:0000:0000:0001, ale można go skrócić zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Ten sam adres IP wyglądać może tak: 2001:db8:0:1:0:0:0:1 albo tak: 2001:db8:0:1::1.
Rodzaje adresów IP
Adresy IP podzielić można na różne grupy w zależności od ich rodzaju. Pierwszy podział dotyczy tego, czy numer IP ulega co jakiś czas zmianie, czy też cały czas pozostaje taki sam. Wyróżniamy:
- Stałe IP – jak sama nazwa wskazuje, jest to adres, który się nie zmienia. Pozostaje taki sam nawet po ponownym uruchomieniu urządzenia, które podłączone jest do sieci. Niezbędny jest zaawansowanym użytkownikom, którzy na przykład utrzymują własny serwer plików.
- Dynamiczne IP – zmienia się za każdym razem, gdy urządzenie łączy się z siecią albo po upływie zdefiniowanego czasu, na przykład co 24 godziny. Taki adres posiada zdecydowana większość użytkowników domowych.
Adresy IP dzielą się także na dwie kategorie ze względu na widoczność i dostępność w sieci. W tym przypadku wyróżniamy:
- Prywatne (lokalne) IP – to adres, który nadawany jest użytkownikom sieci lokalnej, czyli takiej, która łączy komputery w szkole, w urzędzie czy w pracy. Lokalny adres IP nie jest widoczny dla innych użytkowników sieci.
- Publiczne IP – to właśnie adres, który przypisywany jest urządzeniom łączącym się z Internetem.
Może Cię zainteresować:
- Co to jest proxy? Jak działa i do czego służy?
- Kanały RSS – czy korzystanie z czytników RSS wciąż ma sens?
- Co to jest kod QR? Do czego służy? Jak go skanować?
- Firewall – co to jest? Jak działa zapora sieciowa?
- Jak działa Internet? Czym jest sieć internetowa?
- Co to jest Wi-Fi? Jak działa sieć bezprzewodowa?