Dobra myszka komputerowa – co to tak właściwie znaczy? To zależy czego tak naprawdę szukasz. Inne myszki komputerowe polecilibyśmy do domu, a inne osobom pracującym w biurach i delegacji. Jednym i drugim wskazalibyśmy też inne cechy, na jakie należy zwracać uwagę. Aby pomóc wam odnaleźć odpowiedniego gryzonia, przygotowaliśmy ranking myszek bezprzewodowych i przewodowych – dla profesjonalistów, pracowników biurowych, niedzielnych użytkowników.
Spis treści:
- RANKING myszek komputerowych
- Jak wybrać myszkę komputerową? Najważniejsze cechy
- Jaka myszka do biura, jak do domu, a jaka dla grafika?
Popularne myszki komputerowe
Ranking myszek komputerowych – polecane modele
- Dell WM126 – tania myszka bezprzewodowa do 100 zł
- Natec Euphonie – ergonomiczna pionowa mysz komputerowa
- Genesis Krypton 510 RGB – tania myszka dla graczy
- Accura Salton ACC-M1059 – biurowa myszka do 200 zł
- Logitech M330 Silent Plus – mobilna myszka do 200 zł
- California Access Iberian CA1043 – gamingowa myszka do 150 zł
- Logitech G305 Lightspeed – uniwersalna myszka do 250 zł
- Endorfy GEM Plus Onyx – biurowa myszka do 250 zł
- Genesis Zircon XIII – świetna myszka do 300 zł
- Hama EMC-500 – pionowa myszka do biura
- SteelSeries Rival 600 – gamingowa myszka do 350 zł
- Logitech G502 Lightspeed – najlepsza myszka komputerowa
Tania myszka bezprzewodowa do 100 zł: Dell WM126
Dell WM126 to myszka bezprzewodowa, która świetnie sprawdza się jako mobilny gryzoń. Jest bardzo lekka i wytrzymała, dlatego bez problemu spakujemy ją do torby i zabierzemy razem z laptopem. Materiał jest przyjemny w dotyku, a prosty kształt myszki powinien dopasować się do każdej dłoni. Podczas podróży nie zgubimy też nadajnika, bo możemy schować go pod pokrywą.
Do dyspozycji mamy trzy przyciski oraz kółko. Czas pracy na baterii jest więcej niż zadowalający – producent deklaruje do roku użytkowania bez konieczności wymiany akumulatora. Maksymalna rozdzielczość sensora wynosi do 1000 DPI.
Ergonomiczna pionowa mysz komputerowa: Natec Euphonie
Dobra myszka dla grafika i osób, które przed komputerem spędzają sporo czasu powinna pozwolić ułożyć się ręce w naturalnej pozycji. Tak dużą ergonomię zapewniają myszy pionowe, a wśród nich na wyróżnienie zasługuje Natec Euphonie. Ten bezprzewodowy gryzoń świetnie sprawdza się podczas pracy biurowej.
Ma aż 9 przycisków, w tym 5 programowalnych. Myszka łączy się z komputerem za pomocą Bluetooth 5.0 oraz odbiornika USB 2.4 Ghz. Na górze znajduje się wyświetlacz, który pokazuje najważniejsze informacje: poziom naładowania, wybrana rozdzielczość sensora i stan połączenia. Euphonie ma wbudowany akumulator, a maksymalna rozdzielczość sensora wynosi 2400 DPI.
Tania myszka dla graczy: Genesis Krypton 510 RGB
Genesis Krypton 510 RGB to przewodowa mysz gamingowa, wyposażona w zaawansowany sensor optyczny Pixart PMW3325, który oferuje rozdzielczość od 200 do 8000 DPI. Pozwala to na dokładne śledzenie ruchów, dzięki czemu model ten przypadnie do gustu fanom FPS i RTS. Oprócz tego warto dodać sześć programowalnych przycisków oraz wytrzymałe przełączniki Omron, które wytrzymają do 10 milionów kliknięć. Lekka konstrukcja dobrze leży w dłoni i łatwo przesuwa się po powierzchni. Myszka może pochwalić się także podświetleniem RGB z efektem PRISMO. Dedykowana aplikacja umożliwia kalibrację ustawień, tworzenie makr oraz konfigurację kolorów i efektów podświetlenia. Ta mysz Genesis jest przewodowa i można ją podłączyć do PC za pomocą kabla w oplocie o długości 2 metrów.
Biurowa myszka do 200 zł: Accura Salton ACC-M1059
Mała, zgrabna i wytrzymała bezprzewodowa myszka do pracy? Accura Salton ACC-M1059. Myszka bardzo dobrze leży w dłoni, a chwyt poprawiają boczne ścianki, które zostały pokryte delikatnym wzorem. Na ergonomie pozytywnie wpływa również wysoki profil myszki, który pozwala ułożyć się dłoni w naturalnej pozycji. Do dyspozycji jest aż 6 przycisków z cichym mechanizmem klikania. Maksymalna rozdzielczość pracy wynosi 2400 DPI.
Mobilna myszka do 200 zł: Logitech M330 Silent Plus
Szukasz myszki do laptopa? Lekkiej, drobnej i bezprzewodowej? Mamy coś, co może cię zainteresować. Logitech M330 Silent Plus waży tylko 91 gramów, zajmuje niewiele miejsca i łączy się z komputerem za pomocą fal radiowych. Co warto podkreślić, jeden „paluszek” dostarcza dość energii, by działała nawet dwa lata.
Myszka nie ma żadnych dodatkowych przycisków, a jej sensor pracuje w stałej rozdzielczości 1000DPI. Jej dużym atutem jest też niemal bezgłośne działanie – ciche klikanie, przewijanie i przesuwanie.
Gamingowa myszka do 150 zł: California Access Iberian CA1043
Myszka Iberian została zaprojektowana, aby sprostać nawet najbardziej dynamicznym i emocjonującym rozgrywkom, dzięki swojej solidnej i zwartej konstrukcji. Jej ergonomiczny kształt sprawia, że dobrze leży w dłoni. Oferuje 7 programowalnych przycisków, umożliwiających dowolną konfigurację ustawień, w tym dwa boczne przyciski do szybkiej zmiany parametrów. Dodatkowo została wyposażona w klikalny scroll wheel, co zwiększa jej funkcjonalność. Technologia True RGB odpowiada za efektowne podświetlenie, które delikatnie rozświetla krawędzie oraz logo, dodając myszce Iberian gamingowej estetyki bez rozpraszania gracza. Co więcej, wytrzymały kabel w oplocie o długości 150 cm zapewnia szerokie pole do manewrów oraz stabilne połączenie z komputerem, bez żadnych opóźnień.
Uniwersalna myszka do 250 zł: Logitech G305 Lightspeed
Myszka komputerowa Logitech G305 Lightspeed powstała głównie z myślą o graczach, ale ze względu na klasyczny kształt i bezprzewodowe połączenie sprawdzi się równie dobrze w pracy biurowej. Gryzoń jest bardzo lekki – waży zaledwie 99 gramów – ma 6 programowalnych przycisków, z czego dwa (prawy i lewy przycisk) mają mechaniczny system naciągu, który redukuje siłę potrzebną do kliknięcia. Czujnik HERO pozwala bardzo precyzyjnie prowadzić kursor po ekranie, a zakres czułości wynosi od 200 do 12 000 DPI. Logitech G305 Lightspeed to po prostu świetny stosunek ceny do możliwości.
Biurowa myszka do 250 zł: Endorfy GEM Plus Onyx
Szukasz myszki biurowej? Dobrym wyborem będzie Endorfy GEM Plus Onyx. To solidna i wszechstronna mysz optyczna. Oferuje 6 programowalnych przycisków, co zwiększa wygodę użytkowania. Wyróżnia się wyjątkowo lekką konstrukcją (zaledwie 67 g) oraz wysoką responsywnością i energooszczędnością. W jej wnętrzu znajdziesz sensor PixArt PAW3370 z maksymalną rozdzielczością 19 000 DPI. Mikroprzełączniki Kailh GM 8.0 wytrzymają do 80 mln kliknięć. Myszka jest uniwersalna, dzięki czemu może być używana zarówno przez osoby praworęczne, jak i leworęczne. Dzięki ślizgaczom PTFE zapewnia płynne działanie na każdej podkładce, zapewniając odpowiednią kontrolę. Obudowę myszki wykonano w technologii Double Shot, która charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia i ścieranie.
Świetna myszka do 300 zł: Genesis Zircon XIII
Genesis Zircon XII to bezprzewodowa myszka komputerowa dedykowana graczom. Wyposażona w zaawansowany sensor optyczny Pixart PAW3395, zapewnia precyzyjne śledzenie ruchu przy prędkości do 16,51 m/s i przyspieszeniu 50G. Możliwość wymiany mikroprzełączników i regulacji siły aktywacji przycisków sprawiają, że można łatwo dostosować ją do swoich wymagań. Solidne podzespoły, w tym przełączniki Kailh 8.0 i enkoder TTC Gold, zapewniają urządzeniu trwałość i niezawodność. RapidSpeed Wireless ponadto oferuje przewodową precyzję w bezprzewodowym wydaniu, z akumulatorem 600 mAh gwarantującym do 100 godzin rozgrywki. Warto zwrócić też uwagę na dodatkowe funkcje: możliwość przełączania trybów podświetlenia oraz zapisywania ustawień we wbudowanej pamięci.
Pionowa myszka do biura: Hama EMC-500
Hama EMW-500 to ergonomiczna mysz pionowa, dzięki której podczas długiej pracy przy komputerze nie odczuwa się bólu w barku i nadgarstku. Dzięki przełącznikowi DPI można łatwo dostosować prędkość kursora do swoich potrzeb. Myszka została wyposażona w wysokiej rozdzielczości sensor optyczny, który zapewnia precyzyjne i płynne sterowanie. Przyciski przeglądarki umożliwiają łatwe poruszanie się po stronach internetowych, obsługując funkcje Dalej/Wstecz. Powierzchnia myszki pokryta gumową warstwą zwiększa komfort użytkowania i zapewnia pewny chwyt. Dla wielu osób dodatkowym atutem może być przewodowa łączność, która oferuje stabilne połączenie z komputerem. Nowoczesny design i funkcjonalność Hama EMW-500 sprawiają, że jest to doskonały wybór zarówno do pracy biurowej, jak i domowego użytku.
Myszka do 350 zł do grania: SteelSeries Rival 600
Najlepsza myszka dla gracza? SteelSeries Rival 600 przez wielu jest tak nazywana. Ci, którzy tak o niej mówią, mają ku temu dobre powody. Wyróżniają ją dwa sensory – zapewniające precyzję działania i możliwość konfiguracji LODu. Do tego trwałe i szybkie przełączniki, wygodnie rozmieszczone dodatkowe przyciski oraz system regulacji wagi.
W zależności od osobistych preferencji, gryzoń może ważyć 96 gramów, albo też do 129 gramów. Olbrzymie wrażenie robi również wielostrefowe podświetlenie RGB.
Najlepsza myszka komputerowa: Logitech G502 Lightspeed
Jaka myszka bezprzewodowa do gier szczególnie zasługuje na uwagę? To zdecydowanie Logitech G502 Lightspeed. Ma na pokładzie jeden z najbardziej precyzyjnych sensorów na rynku: HERO 16K. Superszybką reakcję, pomimo braku przewodu, zapewnia natomiast technologia Lightspeed.
Dodajmy do tego 11 programowalnych przycisków, dobrze przemyślaną konstrukcję, system regulacji wagi (o 16 gramów), mechaniczne przełączniki o żywotności do 50 milionów kliknięć oraz wielokolorowe podświetlenie. Otrzymujemy mocną kandydatkę do tytułu najlepsza myszka na świecie.
Jak wybrać myszkę komputerową? Najważniejsze cechy
Zastanawiając się, jaką myszkę komputerową wybrać, należy skupić się na kilku ważnych parametrach. To niewielkie urządzenie występuje w wielu odsłonach. Poszczególne modele różnią się od siebie nie tylko designem, ale także sensorem, sposobem łączności z komputerem czy ilością przycisków. Na rynku są także modele przeznaczone specjalnie dla graczy oraz ergonomiczne, sprawdzające się do pracy przy komputerze. To, jaka myszka komputerowa będzie idealna dla Ciebie, zależy od Twoich potrzeb i preferencji.
Myszki laserowe, optyczne
Myszka optyczna jest wyposażona w sensor, który oświetla powierzchnię, jaką ma pod sobą. Wysłane światło, wracając do soczewki zamontowanej w urządzeniu, przekazuje wynik komputerowi. Ten z kolei odczytuje go i na jego podstawie porusza widocznym na ekranie kursorem. Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów myszek, który dobrze działa na każdej niebłyszczającej powierzchni. Sprawdzi się dobrze dla każdego przeciętnego użytkownika. Plusem jest także zazwyczaj niższa cena.
Myszka laserowa z kolei emituje bardziej skupione światło, które zapewnia urządzeniu większą precyzję. Dzięki temu można też ją stosować na większej ilości powierzchni. Do takich myszek jednak najlepiej sprawdzą się, które mają równą powierzchnię. W porównaniu do optycznych myszek może pracować też z większą rozdzielczością (DPI), co będzie mieć szczególne znaczenie dla graczy lub grafików. Minusem jest na pewno ich cena – są zdecydowanie droższe niż optyki.
Myszki przewodowe i bezprzewodowe
Myszki przewodowe łączą się z komputerem za pomocą kabla USB, co zapewnia stałe zasilanie i połączenie. Bezprzewodowe z kolei robią to najczęściej przy pomocy Bluetooth lub transmisji radiowej z częstotliwością 2,4 GHz, co umożliwia większą swobodę ruchu, jednak wymaga zasilania z baterii.
Przewodowe myszki zapewniają przede wszystkim stabilne połączenie. Nie mają problemów ani z zakłóceniami sygnału, ani opóźnieniami. Do tego też nie wymagają baterii czy ładowania, co eliminuje nagłe ryzyko wyczerpania się energii. Zazwyczaj też są tańsze od swoich bezprzewodowych odpowiedników. Jednak nawet najlepsze myszki komputerowe przewodowe mają pewne wady. Minusem są ograniczenia ruchowe z uwagi na przewód oraz potencjalne plątanie się kabli, co może tworzyć bałagan na biurku.
Myszki bezprzewodowe pozwalają swobodnie poruszać ręką bez większych ograniczeń. Najczęściej zasięg ich pracy wynosi nawet kilkanaście metrów. Wymagają jednak regularnego ładowania lub wymiany baterii, co dla wielu osób może być uciążliwe. Do tego też potencjalnie mogą występować opóźnienia sygnału, szczególnie w tańszych modelach.
Myszki bezprzewodowe
Na rynku dostępne są jednak modele, które mogą pracować zarówno bezprzewodowo, jak i przewodowo. Jeśli bateria się wyczerpie, można łatwo skorzystać z przewodu. Jaka myszka dla graczy będzie lepsza – przewodowa czy bezprzewodowa? Najczęściej gamerzy sięgają po te pierwsze, z uwagi na natychmiastową reakcję bez opóźnień. To także dobry wybór dla grafików. Bezprzewodowe myszki sprawdzą się u osób, które potrzebują wygody i swobody ruchu, a do tego cenią porządek na biurku.
Przyciski w myszce
Standardowe urządzenie ma dwa główne przyciski, lewy i prawy, a także scroll, który służy do przewijania. Dla wielu osób jednak będzie to trochę za mało. Najlepsza myszka dla grafika czy gamera powinna mieć także dodatkowe przyciski boczne, które mogą pomóc w różnych, zaprogramowanych wcześniej zadaniach. Przydatne dla nich będą także przyciski DPI, które pozwalają na łatwą zmianę czułości myszki.
Wiele nowoczesnych myszek, szczególnie do gier, oferuje programowalne przyciski. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu użytkownik może dostosować działanie poszczególnych przycisków do swoich potrzeb. Można przypisać im różne funkcje, takie jak makra, skróty klawiszowe czy specjalne komendy używane w grach lub aplikacjach. Zdecydowanie zwiększa to funkcjonalność oraz komfort użytkowania myszki. Sprawdzą się głównie dla grafików, graczy oraz profesjonalistów korzystających z oprogramowania biurowego.
Ergonomiczne myszki
Myszki komputerowe ergonomiczne zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu maksymalnego komfortu użytkownikom, redukcji obciążenia mięśni i stawów oraz minimalizacji ryzyka dolegliwości związanych z długotrwałym korzystaniem z komputera.
Ich konstrukcja znacząco różni się od tradycyjnych myszek. Dzięki odpowiedniemu kształtowi umożliwiają naturalne ułożenie dłoni i nadgarstka. Niektóre takie urządzenia mogą przypominać swoim kształtem joystick. Dłoń na nim ułożona jest w pozycji, która naśladuje witanie się z kimś. Nadgarstek wówczas nie jest już nienaturalnie odchylony w górę, mięśnie są rozluźnione, a dłoń może odpocząć.
Dostępne są też myszy precyzyjne, które znacząco zmniejszają obciążenie nadgarstka, jednak nie eliminują go całkowicie. Przypominają jednak swoim wyglądem tradycyjne myszki, co dla wielu osób może być łatwiejsze w obsłudze.
Innym rodzajem myszki ergonomicznej jest roller ball. Urządzenie to wówczas jest przytwierdzone do blatu, a wszystkie jej funkcje kontroluje się przez specjalną kulę znajdującą się na boku obudowy. Dzięki temu nie ma konieczności poruszania dłonią, jednak nie rozwiązuje to problemu ułożenia nadgarstka pod nienaturalnym kątem.
Ergonomiczne myszki są szczególnie polecane dla:
- Osób pracujących długo przy komputerze – pracownicy biurowi, programiści, graficy oraz wszyscy, którzy spędzają wiele godzin przed monitorem.
- Osób z problemami zdrowotnymi – cierpiących na zespół cieśni nadgarstka, bóle nadgarstków, ramion i szyi, które chcą zapewnić dłoni odpowiednie ułożenie, by zniwelować dolegliwości.
- Graczy – długotrwałe sesje mogą prowadzić do zmęczenia i bólu w dłoniach – ergonomiczne myszki mogą pomóc w zredukowaniu tych dolegliwości.
Warto przetestować różne modele i wybrać ten, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom i preferencjom. Dzięki temu ergonomiczna myszka przyniesie Ci maksymalne korzyści – zwiększony komfort pracy i brak bólu.
Pionowe myszki komputerowe
Myszki komputerowe pionowe, inaczej zwane wertykalnymi, jak sama ich nazwa wskazuje, mają pionową budowę. Dłoń przyjmuje wówczas taką samą pozycję, jak podczas uścisku. Takie położenie zapobiega zbytniemu wygięciu nadgarstka w bok oraz skręceniu przedramienia do środka. Myszka pionowa może ograniczyć dolegliwości bólowe, które pojawiają się podczas pracy przed komputerem. Sterowanie w takiej myszy odbywa się dokładnie tak samo, jak w klasycznej, jednak przyciski znajdują się tutaj po bokach. Kontroler znajduje się między kciukiem a palcem wskazującym, dzięki czemu korzystanie z niego jest bardzo wygodne.
Dla kogo są polecane myszki pionowe? Przede wszystkim dla osób, które mają problemy z nadgarstkami, ramionami lub rękami. Korzystając z myszki pionowej, można odczuć ulgę przy takich schorzeniach jak cieśń nadgarstka czy RSI. Warto z nich korzystać także wtedy, gdy długo pracuje się przed komputerem.
Myszki pionowe
Myszki dla leworęcznych
Większość myszek na rynku projektowana jest dla osób praworęcznych. Na szczęście są producenci, którzy pamiętają także o osobach, które posługują się lewą dłonią podczas pracy z myszą.
Na rynku można znaleźć zarówno dedykowane myszki komputerowe dla leworęcznych, jak i symetryczne, które są uniwersalne i mogą być używane przez wszystkich, niezależnie od dominującej ręki. W tym drugim przypadku zazwyczaj mają przyciski po obu stronach. Myszki dla leworęcznych są specjalnie wyprofilowane – pogrubienie na kciuk znajduje się po prawej, a nie po lewej stronie. Dzięki temu dłoń może być ułożona w naturalnej pozycji.
Sposób podłączenia myszki dla leworęcznych jest dokładnie taki sam, jak dla praworęcznych czy w modelach symetrycznych. Podobnie jest z parametrami – oferują dokładnie to samo, co standardowe modele.
Jaka myszka do jakiego zastosowania?
Najważniejsze pytanie, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć przy wyborze myszki, brzmi: do czego będziemy jej używać. Coś, co odgrywa duże znaczenie w grach, może być w ogóle nieistotne w pracy biurowej. I na odwrót. A zatem:
Jaka myszka dla gracza?
To, jaka myszka do gier będzie najlepsza, zależy od kilku parametrów. Dobry sprzęt powinien być przede wszystkim wyposażony w precyzyjny sensor, najlepiej pozwalający na pracę w rozdzielczości powyżej 4000DPI. Dobrze też, gdy umożliwia błyskawiczną zmianę czułości, za pomocą przycisku lub przycisków pod kółkiem przewijania. Dodatkowe przyciski pod kciukiem również się przydadzą.
W strzelankach wystarczą dwa, ale w grach MMO lepiej gdy jest ich więcej. Przełączniki o szybkim czasie reakcji i dużej żywotności to kolejne cechy, na które warto zwrócić uwagę. W przypadku modelu bezprzewodowego istotne będzie raportowanie, które tak jak w myszkach przewodowych powinno wynosić 1000Hz.
Myszki gamingowe
Jaka myszka do biura?
Dodatkowe przyciski mogą się przydać, ale nie są wymagane w myszce do biura. Podobnie mało istotna jest wysoka rozdzielczość pracy sensora. Ważniejsze jest, by ten działał po prostu dobrze. Bardzo duże znaczenie ma natomiast ergonomiczna konstrukcja, szczególnie gdy przed monitorem w biurze spędzamy do siedmiu godzin każdego dnia.
Dobrym wyborem będzie model bezprzewodowy, pozwalający na zachowanie porządku na biurku. Warto zwrócić uwagę, by czas pracy na jednym zestawie baterii był relatywnie długi, np.: 6 miesięcy.
Myszki biurowe
Jaka myszka dla grafika?
W przypadku myszek dla grafików i projektantów ponownie niezwykle istotna jest precyzja działania. Warto więc zwrócić uwagę na jak najszerszy zakres i wygodną regulację rozdzielczości. Ergonomiczna konstrukcja odgrywa ważną rolę, podobnie jak dodatkowe przyciski, które mogą aktywować określone funkcje w programach graficznych.
Najlepiej więc przy takim zastosowaniu zdecydować się na dobrą myszkę biurową z górnej półki lub gryzonia przeznaczonego do gier. To, czy wybierzemy model przewodowy, czy bezprzewodowy, jest już kwestią osobistych preferencji.
Jaka myszka do laptopa?
Touchpad sprawdza się gdy pracujemy z laptopem na kolanach, ale myszka zapewnia lepszą wygodę przy biurku. Jeżeli ma być towarzyszką dla naszego laptopa, to ważne jest, by była mobilna. Należy więc zwrócić uwagę na wymiary (najlepiej gdy jest smukła i względnie płaska) i wagę (np.: poniżej 100 gramów).
W tym przypadku zdecydowanie warto postawić na model bezprzewodowy z sensorem dobrze działającym na różnych powierzchniach. To poprawi komfort pracy poza biurkiem. Dodatkowe przyciski natomiast są zbędne.
Popularne myszki komputerowe
Może Cię zainteresować: