W pracy powinniśmy mieć poprawnie przygotowane stanowisko, a to dotyczy nie tylko wygodnego krzesła i biurka, ale również sprzętu. Dobre komputery mogą znacząco ułatwić i przyspieszyć pracę w biurze. Jednak należy je odpowiednio dostosować pod wykonywaną pracę. Komputer dla urzędnika będzie różnił się od komputera dla inżyniera.
W tym artykule postaramy się wyjaśnić jak wybrać komputer do biura, na co zwracać uwagę i doradzimy, czego można oczekiwać w poszczególnych przedziałach cenowych.
Komputer do biura – Ranking 2025
- Komputronik Pro X514 [A06] – komputer do pracy i rozrywki
- Dell Vostro 3030 SFF – komputer stacjonarny do biura do 3000 zł
- Lenovo ThinkCentre neo 50s G4 – dobry komputer stacjonarny do biura
- MSI All in One PRO AP242P 14M-813EU – wydajny komputer AIO
- Dell Vostro 3030 MT – praktyczny komputer do biura do 3500 zł
- Komputronik Infinity X512 [V02] – komputer stacjonarny dla gracza i grafika
- Lenovo IdeaCentre AIO 3 27 – najlepszy komputer do biura, zestaw z myszką i klawiaturą
Komputer do pracy i rozrywki: Komputronik Pro X514
Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem nowego komputera, warto zwrócić uwagę na naszą serię Komputronik Pro. To wydajne zestawy zaprojektowane typowo do pracy biurowej. Ten model wyposażono w procesor Intel Core i5-14400. Maksymalne taktowanie do 4.7 GHz umożliwia obsługę najbardziej wymagających aplikacji i gier, a komputer działa płynnie i bezproblemowo. Do tego aż 32 GB pamięci RAM oraz szybki dysk SSD o pojemności 1 TB i można pracować bez obaw. Zainstalowano też Windows 11 Pro, więc możesz rozpocząć pracę zaraz po podłączeniu komputera i szybkiej konfiguracji. Podzespoły zostały umieszczone w obudowie typu midi tower z funkcjonalnym przednim panelem. Znajdziesz tu sporo przydatnych złącz: Display Port, HDMI, VGA, RJ45, audio i sporo wejść USB. Do tego napęd optyczny oraz czytnik kart SD i microSD.
Komputer stacjonarny do biura do 3000 zł: Dell Vostro 3030 SFF
Ten model Small Form Factor nadaje się do podstawowych zastosowań biurowych. Będzie idealny do codziennego pisania dokumentów i przeglądania sieci. Sercem komputera jest nowoczesny procesor Intel Core i5-14400, który zadba o sprawne działanie programów biurowych i przeglądanie Internetu. Mamy tu zintegrowaną kartę graficzną, szybki dysk SSD 512 GB oraz 8 GB pamięci RAM. Komputer obsługuje szyfrowanie TPM 2.0, technologię Wi-Fi 5, a także posiada Bluetooth. Znajdziesz Display Port, HDMI i sporo wejść USB, więc bez problemu podłączysz kilka zewnętrznych urządzeń. To energooszczędny model, więc można zamówić kilka sztuk do biura z wieloma stanowiskami. Zainstalowano już Windows 11 Pro, czyli najnowszy system operacyjny do zastosowań profesjonalnych. W komplecie dostajesz klawiaturę i myszkę, więc możesz rozpocząć pracę od razu po podłączeniu komputera.
Dobry komputer stacjonarny do biura: Lenovo ThinkCentre neo 50s G4
Lenovo ThinkCentre neo 50s G4 to konstrukcja Small Form Factor (SFF) pozwalająca na oszczędność miejsca. Znajduje się tu procesor Intel Core i5-13400, który posiada 10 rdzeni i taktowanie do 4,6 GHz w trybie Turbo. Ten energooszczędny komputer zapewnia wydajność w codziennych zadaniach biurowych oraz wymagających operacjach obliczeniowych. Bez problemu uruchomisz na nim kilka aplikacji jednocześnie, a 32 GB pamięci RAM i szybki dysk SSD zadbają o stabilną pracę. Zintegrowana karta graficzna Intel UHD Graphics 730 umożliwia wykonywanie podstawowych prac graficznych oraz komfortowe przeglądanie multimediów. Komputer został wyposażony w przydatny zestaw złączy. Znajdziesz tu USB 3.2 Gen 1 (w tym Typ-C), złącza audio oraz czytnik kart pamięci. O łączność bezprzewodową zadba Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.1. Znalazło się też miejsce na napęd optyczny DVD+/-RW.
Wydajny komputer AIO: MSI All in One PRO AP242P 14M-813EU
MSI All in One PRO AP242P 14M-813EU to solidny i energooszczędny komputer do zadań profesjonalnych. Bez problemu obsługuje wymagające programy biznesowe i dobrze obsługuje pracę wielozadaniową. Płynność działania zapewnia procesor Intel Core i7-14700, wyposażony w 20 rdzeni. Szybkość i niezawodność wspiera również dysk SSD 1 TB oraz 16 GB pamięci RAM. Znajdują się tu wszystkie potrzebne złącza: USB 3.2 Gen 2 (w tym Typ-C), RJ45, HDMI, Display Port oraz nowoczesne technologie łączności, takie jak Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.3. Ten model posiada 23,8-calowy ekran Full HD (1920 x 1080) z powłoką antyrefleksyjną. Wszelkie odblaski są zredukowane, co poprawia komfort użytkowania. Wyświetlany obraz jest czytelny nawet w mocno oświetlonych pomieszczeniach, więc jest to sprzęt idealny do pracy biurowej. Mamy tu zainstalowany Windows 11 Pro oraz klawiaturę i mysz w zestawie.
Praktyczny komputer do biura do 3500 zł: Dell Vostro 3030 MT
Kolejny model świetnie nadający się do biurowych zastosowań. Ten komputer od Dell wyposażono w wydajny i energooszczędny procesor Intel Core i5-14400 z 10 rdzeniami i taktowaniem do 4,7 GHz w trybie Turbo. Zintegrowana karta graficzna Intel UHD Graphics 730 jest wystarczająca do pracy z dokumentami, przeglądania Internetu i odtwarzania multimediów. Do tego mamy 16 GB pamięci RAM DDR5, co gwarantuje stabilność działania i płynną pracę systemu. Szybki dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 1 TB zapewnia błyskawiczne uruchamianie nawet programów jednocześnie i szybsze przełączanie się między nimi. Obudowa midi Tower umożliwia skuteczny przepływ powietrza oraz pozwala na łatwą rozbudowę. To przemyślana konstrukcja z szerokim zestawem złączy, w tym USB 3.2 Gen 1 (w tym Typ-C), USB 2.0 oraz złącza audio na przednim i tylnym panelu. Łączność bezprzewodową zapewnia Bluetooth oraz Wi-Fi 5.
Komputer stacjonarny dla gracza i grafika: Komputronik Infinity X512
Ten model z serii Komputronik Infinity to uniwersalny sprzęt zarówno do pracy, jak i rozrywki. Sprawdzi się nie tylko do pisania dokumentów i obsłudze programów biurowych, ale też w wydajniejszych zadaniach graficznych. W przerwie od pracy pozwoli cieszyć się grami sieciowymi. Połączenie procesora Intel Core i5-12400F, 16 GB pamięci RAM i solidnej karty graficznej Radeon RX 6600 sprawia, że nowe gry będą działać bez problemów. Komputer pracuje bardzo cicho dzięki wydajnemu chłodzeniu od ENDORFY. Mamy tu również markowy zasilacz 600 W z certyfikatem i licznymi zabezpieczeniami. Do tego oczywiście wszystkie potrzebne złącza, Wi-Fi 5 i jedno wolne złącze PCI-Express na płycie głównej. Dodatkowym atutem jest obudowa KRUX z panelem bocznym ze szkła hartowanego, osobną komorą na zasilacz i możliwością zainstalowania do 7 wentylatorów 120 mm.
Najlepszy komputer do biura, zestaw z myszką i klawiaturą: Lenovo IdeaCentre AIO 3 27
Ten komputer od Lenovo będzie świetny do pracy, ale nadaje się też jako domowy sprzęt multimedialny. Idealny wszędzie tam, gdzie jest wyjątkowo mało miejsca. Nie mamy tu osobnej jednostki i monitora. To model All in One, czyli wszystkie podzespoły umieszczono w obudowie monitora. Wystarczy jedynie kabel zasilający, mysz, klawiatura i można pracować. To energooszczędny wybór do większych biur. Mamy tu zasilacz 135 W. Sprawne wykonywanie zadań umożliwia procesor Intel Core i7-13620H, wspierany przez zintegrowaną kartę graficzną Intel UHD Graphics (13-gen), szybki dysk SSD o pojemności 1 TB oraz 32 GB RAM. Mamy też kilka portów USB, HDMI, Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.2. Duży, 27-calowy ekran Full HD z powłoką antyrefleksyjną nie męczy oczu i pozwala na komfortową pracę. W zestawie znajduje się bezprzewodowa klawiatura i mysz.
Jak wybrać komputer do biura? Na co zwrócić uwagę?
Komputery biznesowe muszą być wydajne i dostosowane do wykonywanego zawodu. Jeżeli chcesz pracować bez wolnego lub zacinającego się sprzętu, musisz upewnić się, że wybierasz komputer odpowiedni do swoich potrzeb.
Jaki komputer do biura będzie najlepszy? Zwróć uwagę na poniższe parametry.
- Wydajność – jedna z najważniejszych cech każdego komputera. Sprzęt do pracy powinien działać płynnie oraz radzić sobie ze specjalistycznym oprogramowaniem. Należy wybrać wydajny i energooszczędny procesor nowej generacji ze zintegrowaną grafiką i większą pamięć, najlepiej 16 GB RAM, a także szybki dysk SSD.
- Podzespoły – jeżeli pracujesz w branży kreatywnej, będziesz korzystać z wymagającego oprogramowania, które może spowalniać pracę słabszych komputerów. Osoby zajmujące się grafiką lub edycją filmów potrzebują wydajniejszych podzespołów, np. lepszej karty graficznej lub większej ilości pamięci RAM.
- Cicha praca – kultura pracy komputera również jest ważna. Wielogodzinny szum wentylatorów może przeszkadzać w miejscach, gdzie ważna jest cisza i skupienie. Im więcej komputerów, tym hałas robi się bardziej męczący. Dlatego upewnij się, że wybierzesz wydajny system chłodzenia.
- Energooszczędność – w dużych biurach z wieloma komputerami ważny jest niski pobór energii. Takie komputery mają zintegrowaną kartę graficzną, energooszczędne procesory i efektywne chłodzenie. Wybierz komputer wyposażony w sprawdzony zasilacz z certyfikatem, który zapewni stabilną pracę.
- Wymiary – komputer stacjonarny do biura jest idealny w większości przypadków. Stoi pod biurkiem i nawet go nie widać. Jednak taki typ komputera zajmuje sporo miejsca, więc jeżeli masz bardzo ograniczoną przestrzeń, zainteresuj się typem Small Form Factor, znacznie mniejszym mini PC lub AIO.
- Porty i łącznośćbezprzewodowa – na stanowisku pracy zazwyczaj do komputera podłączone są urządzenia peryferyjne, na przykład drukarka, skaner, czytnik kart SD czy dysk zewnętrzny do tworzenia kopii zapasowej. Zadbaj o odpowiednią liczbę i rodzaj złączy i dopasuj je do wykorzystywanych urządzeń peryferyjnych. Warto także zwrócić uwagę na nowoczesną łączność bezprzewodową, czyli nowszy standard Wi-Fi i Bluetooth.
- System operacyjny – komputer do biura musi mieć najnowszy system, który jest regularnie aktualizowany. W tym przypadku sprawdzi się Windows 11 Pro, który często jest już zainstalowany na wielu gotowych komputerach. Jeżeli jednak nie przepadasz za najnowszym Windowsem, możesz wybrać którąś z wersji Linuksa.
- Zabezpieczenia – komputer firmowy musi posiadać liczne zabezpieczenia, takie jak szyfrowanie TPM 2.0, BitLocker, zabezpieczenia BIOS i sieci, a także ochronę przed cyberatakami.
Mogą Cię zainteresować:
- Jaki komputer mini PC wybrać? Najlepsze mini komputery
- Jaki komputer stacjonarny? Wybieramy gotowe zestawy
- Wybieramy laptop do pracy. Jaki laptop biznesowy?
- Jaki komputer do 3000 zł? Wybieramy komputer do domu
- Jaki komputer All in One wybrać? Poradnik i ranking komputerów AIO
- Jak wybrać komputer do gier? Poradnik zakupowy