Jaki komputer do biura wybrać? Polecane zestawy

W pracy powinniśmy mieć poprawnie przygotowane stanowisko, a to dotyczy nie tylko wygodnego krzesła i biurka, ale również sprzętu. Dobre komputery mogą znacząco ułatwić i przyspieszyć pracę w biurze. Jednak należy je odpowiednio dostosować pod wykonywaną pracę. Komputer dla urzędnika będzie różnił się od komputera dla inżyniera.

W tym artykule postaramy się wyjaśnić jak wybrać komputer do biura, na co zwracać uwagę i doradzimy, czego można oczekiwać w poszczególnych przedziałach cenowych.


Komputer do biura – Ranking 2025








Jak wybrać komputer do biura? Na co zwrócić uwagę?

Komputery biznesowe muszą być wydajne i dostosowane do wykonywanego zawodu. Jeżeli chcesz pracować bez wolnego lub zacinającego się sprzętu, musisz upewnić się, że wybierasz komputer odpowiedni do swoich potrzeb.

Jaki komputer do biura będzie najlepszy? Zwróć uwagę na poniższe parametry.

  • Wydajność – jedna z najważniejszych cech każdego komputera. Sprzęt do pracy powinien działać płynnie oraz radzić sobie ze specjalistycznym oprogramowaniem. Należy wybrać wydajny i energooszczędny procesor nowej generacji ze zintegrowaną grafiką i większą pamięć, najlepiej 16 GB RAM, a także szybki dysk SSD.
  • Podzespoły – jeżeli pracujesz w branży kreatywnej, będziesz korzystać z wymagającego oprogramowania, które może spowalniać pracę słabszych komputerów. Osoby zajmujące się grafiką lub edycją filmów potrzebują wydajniejszych podzespołów, np. lepszej karty graficznej lub większej ilości pamięci RAM.
  • Cicha praca – kultura pracy komputera również jest ważna. Wielogodzinny szum wentylatorów może przeszkadzać w miejscach, gdzie ważna jest cisza i skupienie. Im więcej komputerów, tym hałas robi się bardziej męczący. Dlatego upewnij się, że wybierzesz wydajny system chłodzenia.
  • Energooszczędność – w dużych biurach z wieloma komputerami ważny jest niski pobór energii. Takie komputery mają zintegrowaną kartę graficzną, energooszczędne procesory i efektywne chłodzenie. Wybierz komputer wyposażony w sprawdzony zasilacz z certyfikatem, który zapewni stabilną pracę.
  • Wymiary – komputer stacjonarny do biura jest idealny w większości przypadków. Stoi pod biurkiem i nawet go nie widać. Jednak taki typ komputera zajmuje sporo miejsca, więc jeżeli masz bardzo ograniczoną przestrzeń, zainteresuj się typem Small Form Factor, znacznie mniejszym mini PC lub AIO.
  • Porty i łącznośćbezprzewodowa – na stanowisku pracy zazwyczaj do komputera podłączone są urządzenia peryferyjne, na przykład drukarka, skaner, czytnik kart SD czy dysk zewnętrzny do tworzenia kopii zapasowej. Zadbaj o odpowiednią liczbę i rodzaj złączy i dopasuj je do wykorzystywanych urządzeń peryferyjnych. Warto także zwrócić uwagę na nowoczesną łączność bezprzewodową, czyli nowszy standard Wi-Fi i Bluetooth.
  • System operacyjny – komputer do biura musi mieć najnowszy system, który jest regularnie aktualizowany. W tym przypadku sprawdzi się Windows 11 Pro, który często jest już zainstalowany na wielu gotowych komputerach. Jeżeli jednak nie przepadasz za najnowszym Windowsem, możesz wybrać którąś z wersji Linuksa.
  • Zabezpieczenia – komputer firmowy musi posiadać liczne zabezpieczenia, takie jak szyfrowanie TPM 2.0, BitLocker, zabezpieczenia BIOS i sieci, a także ochronę przed cyberatakami.

Mogą Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Marta Andronik
Uwielbia dobrą herbatę i śledzenie ciekawostek ze świata nowych technologii. Spokój znajduje w fotografii, ale nie przepada za plecakiem pełnym ciężkiego sprzętu. W wolnym czasie nałogowo kupuje nowe książki i czyta komiksy.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.6/5 (7 głosów)

Czytaj więcej